Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Bohemian Guitars tankují motorový olej

V roce 2012 se bratři Adam a Shaun Leeovi z Atlanty rozhodli založit firmu na výrobu strunných hudebních nástrojů, jejichž design i část použitých materiálů jsou dost vzdáleny tradičnímu a lehce konzervativnímu světu kytar a baskytar. Společnosti Bohemian Guitars pomohly v začátcích příspěvky z crowfundingové kampaně, kde se jim podařilo získat částku 55 000 dolarů, což potřebnou sumu na rozjezd podniku překonalo o více než třetinu.

Hlavním rozpoznávacím znakem těchto nástrojů je korpus, na jehož výrobu byly použity staré plechovky, většinou od motorového oleje nebo různých potravinových doplňků. Základem portfolia se staly modely řady Boho a to čtveřice typů Motor Oil, Moonshine, Honey a Surf Wax, jenž se kromě grafiky na plechovkách liší především počtem a typy snímačů.

Společným jmenovatelem celé série jsou javorové krky s centrálním blokem, palisandrové hmatníky s 21 pražci, menzura 25.5 palce, chromovaná mechanika s kobylkou tune-o-matic a struníkem a potenciometry hlasitosti s tónovou clonou. Zadní část plechového korpusu je odnímatelná. Edice Boho je v masovějším měřítku vyráběna v čínské továrně a cena modelů je jednotných 299 dolarů.

Po čase se firma rozhodla rozšířit svůj produktový katalog o nadstandardní modely ručně vyráběné kytarářem Jonem Hokem přímo v atlantských dílnách. Americká série Vintage je založena na relic speciálech, kdy každý kus je v podstatě originál a tomu odpovídají i ceny začínající na 499 dolarech.

Mezi nejnovější přírůstky řady Vintage Series patří varianta Super Mario osazená kobylkovým snímačem P-90, The Inferno se středním single coilem, The Green Behemoth s P-90 u krku a El Torro vybavený dvojicí humbuckerů a třípolohovým přepínačem. Kytary z této edice se cenově pohybují mezi 480 a 515 dolary.

Na první pohled se sice může zdát, že nástroje s touto podivnou konstrukcí jsou spíše designovým výstřelkem, než v praxi použitelným nástrojem, ale zdání klame - Bohemian Guitars disponují překvapivě muzikálním zvukovým charakterem, který si své místo může najít ve stylech jako je např. bluegrass, country nebo blues. Kromě kytar by měl výrobce v brzké době přijít na trh také s podobně koncipovanými baskytarami a ukulelem.

Tagy Bohemian Guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY