Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Út, 09.04.2019 - 12:00

Blond Jackie, Lily a Melody: dámské kytarové trio

Někteří kytaristé mají ve zvyku, dávat svým kytarám ženská jména. Nová řada kytar Blond si své ženské jméno nese již z výroby. A liší se nejen jménem a použitým dřevem, ale i designem. Pojďme si některé z nich blíže představit.

Jak to vypadá?

Začněme tím, co mají všechny tři testované kytary společné a tím je klasický tvar dreadnought, všechny jsou vyrobené z vrstvených (nebo chcete-li překližkových) materiálů, díky čemuž mají maximálně příznivou cenu a v dané cenové kategorii i vcelku přijatelné zpracování a zvuk. A teď si již jednotlivé „dámy“ představíme podrobněji.

Blond Jackie je nejlevnější a z estetického hlediska nejméně vyšperkovaná kytara. Přední deska, luby i zadní deska je vyrobena z materiálu označovaného jako hardwood. Tento poněkud tajuplný název v sobě skrývá stálezelené, listnaté dřeviny rostoucí především v mírných a tropických lesích. Jedná se o tvrdé dřevo, které ovšem nese i některé typické vlastnosti dřeva měkkého, například dobrou rezonanci. Krk kytary je z materiálu nato, což je dřevina vzhledem i vlastnostmi podobná mahagonu (někdy je též označována jako východní mahagon), hmatník spolu s kobylkou je výše zmíněný hardwood. Nultý i sedlový pražec je z plastu, což je v této cenové kategorii běžné. O ladění se starají firemní die-cast mechaniky, které nevybočují ze standardu a svůj účel prozatím plní. Jejich životnost je samozřejmě diskutabilní. Tělo kytary a hmatník zdobí jednoduchá bílá lemovka a ozvučný otvor tištěná rozeta. Zpracování je na přijatelné úrovni, pražcům by ale rozhodně slušelo lepší začištění.

Blond Lily má tělo kompletně vyrobené z lípy, krk je nato a hmatník s kobylkou jsou hardwood. Stejně jako u předchozího modelu je nultý i sedlový pražec plastový. Osobně nemám příliš v lásce akustické kytary lakované neprůhledným lakem, neboť se mě vždy zmocňuje pocit, že se výrobce snažil cosi zakrýt, ale u levných „překližek“ to myslím nehraje vůbec žádnou roli. Zpracování je také na takřka stejné kvalitativní úrovni jako u předchozího modelu – tedy neurazí, ale ani nenadchne. Objevené chyby jsou ale naštěstí spíše kosmetického nebo lehce odstranitelného rázu (opět dost ledabyle začištěné pražce), než že by vám nějak výrazněji znepříjemňovaly či přímo znemožňovaly hru.

Blond Melody je ze tří testovaných kytar ta nejdražší, čemuž odpovídá materiálová skladba i designově lehce luxusnější provedení nástroje. Stále se sice pohybujeme v „překližkovém“ světě, ale vrchní deska je smrková, luby a zadní deska jsou z mahagonu, krk je z nato, hmatník spolu s kobylkou je již několikrát zmíněný hardwood. Nultý i sedlový pražec je stejně jako v předchozích případech umělohmotný. Ke zpracování směřují rovněž stejné výtky – drobné, spíše kosmetické chybičky a ty „nešťastné“ pražce. Ovšem pořád je třeba mít na mysli, že se pohybujeme ve světě low-endových nástrojů, a tudíž trocha shovívavosti je na místě.

Jak to hraje?

Od překližkových kytary asi sotva kdo čeká nějaký brilantní zvuk. Ale žádný velký průšvih to rozhodně není. Zvuk, je u všech tří testovaných nástrojů příjemně měkký, nechybí mu dynamika a kupodivu zní poměrně použitelně i za dvanáctým pražcem. Při hře prsty se nástroj ozývá trochu méně ochotně než při razantní trsátkové hře, ale to je pochopitelné. Pro doprovodnou hru k táboráku nebo na hospodské hraní, které bývá pro nástroj občas trochu rizikové, jsou to ideální nástroje. Z dost možná subjektivního důvodu se mi pak nejlépe hrálo na nejdražší model Blond Melody. Zvukově se sice příliš od svých levnějších předchůdkyň příliš nelišila, ale pocit ze hry byl přesto o nějaký ten chloupek lepší.


Závěr

Kromě představených Jackie, Lily a Melody si můžete pořídit ještě Angie, Polly či Sunny, které se rovněž vyznačují velmi příznivou cenou, jen lehce převyšující hranici dvou tisíc korun, slušným zvukem i zpracováním. Ženský půvab testovaným kytarám po designové stránce ostatně určitě nechybí. Se zvukem a zpracováním už je to trochu horší, ale v dané cenové relaci se jedná o běžný standard a začátečníkům či příležitostným hráčům tyto nástroje službu bezesporu udělají.

Tagy Blond Blond Jackie Blond Lily Blond Melody low-end
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY