Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Blackstar Debut 50R: tranzistorové kombo nejen pro cvičení

Po kompaktních verzích Debut 10E a Debut 15E připravil britský Blackstar další kombo této řady, které nese označení Debut 50R a je postaveno na tranzistorové koncepci. Aparát nabízí dvojici kanálů a podle slov výrobce míří především na hráče, kteří před digitální efektovou sekcí, obsaženou ve většině modelingových aparátů, dávají přednost klasickým pedálům, pro jejichž použití je optimalizován jak MOSFETový předzesilovač, tak i efektová smyčka. Jak číslo v názvu komba napovídá, model 50R je vybaven koncovým stupněm o výkonu 50 W, takže na rozdíl od svých menších sourozenců by měl zvládnout i kapelové zkoušky či vystoupení v menších klubech.

Čistý kanál disponuje potenciometrem hlasitosti a tlačítkem Bright posilujícím projekci vyšších středů, zkreslená větev přidává ovladač gainu, osazeny jsou společné třípásmové korekce plus patentovanou voicingovou funkci ISF (Infinite Shape Feature) pro plynulé nastavení amerického nebo britského typu zvuku, a nechybí digitální reverb s mody Plate a Hall. Díky vestavěnému attenuatoru lze spínačem snížit výkon z maximálních 50 na 5 wattů.

Kanál Clean má dostatek průraznosti a zvukově vychází z elektronkového Blackstaru HT-20R MKII, zatímco větev Overdrive, inspirovaná firemním aparátem St. James 6L6, boduje širokým rozsahem zkreslení počínaje lehkým crunchem přes saturovanější zkreslení až po moderní agresivně znějící high-gain s dlouhým sustainem.

Konektivita sestává ze sendu / returnu zmíněné, sériově zapojené, efektové smyčky, zdířky dvoutlačítkového footswitche (kanály / reverb – prodáván samostatně), minijackového vstupu pro připojení externího zdroje audia, a nahrávacího linkového výstupu s emulací boxu, jenž zároveň funguje jako sluchátkový konektor. Zvuk přenáší zakázkový reproduktor Blackstar o průměru 12 palců a impedanci 4 ohmů. Kabinet s otevřenou zadní stranou má v přední ozvučnici také dvojici horizontálních bassreflexů pro zvýraznění spodních pásem.

Kombo Blackstar Debut 50R o rozměrech 552 x 322 x 463 mm a hmotnosti 10 kg je dostupné buď v černé kožence kombinované se světlou ochrannou sítí nebo v krémovém tolexu doplněném síťkou v temně červeném odstínu „oxblood“. Oficiální česká cena se pohybuje okolo hranice 5500 Kč.

Tagy blackstar Blackstar Debut 50R

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY