Přejít k hlavnímu obsahu
Black Sabbath, zdroj: Aerofilms
Black Sabbath, zdroj: Aerofilms
Leon -

Black Sabbath se triumfálně rozloučí filmem Dicka Carrutherse

Black Sabbath ukončili svou téměř padesátiletou kariéru letošním velkým turné se symbolickým názvem The End, ovšem poslední slovo řeknou až 28. září. Snímek The End of The End, natočený vyhledávaným režiséra Dickem Carruthersem, definitivně završí aktivní sabbathovskou éru.

Kapela fanouškům svůj poslední heavymetalový polibek pošle ve filmové jízdě ve čtvrtek 28. září v rámci cyklu Koncerty v kině. Součástí finálního počinu je záznam ze dvou posledních koncertů šňůry, které kapela odehrála v domovském Birminghamu, doplněný osobními rozhovory jednotlivých protagonistů včetně exkluzivních záběrů ze zákulisí a štáb navštíví i nahrávací studio, kde si Tony Iommi, Geezer Butler a Ozzy Osbourne střihnou staré songy, jenž nebyly nikdy hrány před publikem.

„Muselo to skončit v Birminghamu, je to náš domov a zde to také celé začalo,“ nechal se před dvojkoncertem ve vyprodané šestnáctitisícové Genting Areně kytarista Tony Iommi. Téměř 70letý muzikant vypadá křehce, hovoří tlumeně a rozvážně, nicméně ze své kytary dokáže stále vyvolat dunivou bouři i kvílení orkánu. „Oproti zbytku turné to v Birminghamu uděláme jinak, včetně pozměněného seznamu zahraných skladeb,“ prorokoval. Stejně jako Ozzy a Geezer dobře věděl, že jde o srdeční záležitost, o triumfální rozlučku před nadupaným hledištěm rodného města, o poslední těžkotonážní rockovou salvu. „Vše se samosebou odvine od toho, co Ozzy ještě dokáže uzpívat,“ dodal Tony.

Pro Ozzyho Osbourna bylo turné opravdu mela. Hlas se postupem let přirozeně mění a rockový chřestýš nemůže s vokálem vystoupat do mrákotných výšek jako kdysi za mlada. Nicméně i v hlubších polohách, do nichž byly některé skladby pro show transponovány, se Ozzy skvěle našel. A věrný svému naturelu žhavil pódium, poléval kýbly vody přední řady, přičemž došlo i na přímé vyznání, proč a pro koho Sabati vznikli a po dekády v různých personálních obměnách i přestávkách stále dýchali.

V kvantu skladeb nechybějí nesmrtelné skvosty Iron Man, Paranoid nebo protiválečný opus War Pigs. Film je epitaf skupiny, která nemá ráda, když je považována za zakladatele heavy metalu. Stejně jako jiné legendy čerpali z blues a jazzu, a v jejích skladbách se zřetelně otiskuje období, kdy kralovali hard rockové scéně a dotýkali se i psychedelických sfér, progresivního rocku či křehké poezie v melancholických baladách. Půlstoletí jejich působení hovoří jasnou řečí – jak koneckonců zpívají ve slavné skladbě jiné rockové legendy: I know it's only rock 'n' roll but I like it.

Peckami nabušený, zákulisními rozhovory prošpikovaný a studiovými nahrávkami nezveřejněných skladeb okořeněný koncertní záznam uvedou pražská kina Aero, Bio Oko, Světozor, Atlas i multikino Premiere Cinemas Hostivař a řada dalších kin v Česku i na Slovensku.

Pro více informací navštivte www.vicnezfilm.cz a www.facebook.com/vicnezfilm

Tagy hudební film Black Sabbath

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY