Přejít k hlavnímu obsahu
Seward
Seward
ahmed - Po, 27.07.2015 - 12:00

Beseda u Bigbítu: festival pro 2000 lidí jako plnění snu

Dokáže být i festival plněním snů, je možné jej dělat dobrovolnicky bez jakýchkoli programových kompromisů? Jestli jste tam někdy hráli nebo tam byli jako návštěvníci, na Besedu u Bigbítu v Tasově na Slovácku vzpomínáte dodnes. Třiadvacátý ročník festivalu, kde najdete reprezentativní výkvět české a slovenské scény, se rozjíždí už tento pátek 31. července a zastaví se až nedělní ráno. Pokud nikde nehrajete, přijeďte se do Tasova inspirovat.

„Hudbu máme rádi a BESEDA je pro nás cestou realizace vlastních snů. Každý rok se snažíme, aby nový ročník byl o něco lepší než ten předchozí, festival byl pestrý a přátelský jako tento region a neméně tak objevný a zábavný jako místní umělci,“ říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík. „Být součástí týmu BESEDY je jako se nešťastně zamilovat do kluka, kterého milují i všechny ostatní holky ve třídě, ale jen vás si vybere za nejlepší kámošku. Připravovat její dramaturgii je rokem stráveným v garáži pod autem, o němž dopředu nevíte, jestli se opravdu rozjede,“ doplňuje jeho hlavní dramaturgyně Kač Janotová. Péči o návštěvníky odráží nejen pověstný servis a široká nabídka jídla a pití taky pro vegetariány, ale taky letošní programová brožura.


Také díky grantové podpoře Mezinárodního visegrádského fondu a Ministerstva kultury se organizátorům festivalu podařilo zachovat pestrost a vysokou úroveň programu. Ze zahraničních hostů se představí například němečtí krautrockoví Von Spar nebo žánrově nezařaditelní španělští Seward, kteří na festivalu zahrají hned dva koncerty. Velkým příslibem jsou maďarští a polská Wovoka, čerpající z transu šedesátých let. Silné zastoupení bude mít také slovenská scéna. Vystoupí Korben Dallas, Katarzia, Chiki Liki Tu-a nebo Vložte kočku. Právě na kvalitním výběru aktuálních českých a slovenských kapel si festival zakládá především: nesází na prověřená a známá jména, ale snaží se vypíchnout to nejzajímavější, co se na území bývalé federace za poslední dobu urodilo.

Na třech festivalových scénách najdete na šest desítek programových položek. Hudbu, ale taky autorské čtení nebo přednášky hudebních publicistů. „Když spočítám naše účinkující kapely, přidám k nim písničkáře a umělce z doprovodného programu i nezařazené performance konané v plenéru, na našich třech pódiích letos máme celkem 60 oficiálních položek v programu, což je dosavadní festivalový rekord. Souběžně s počtem vystupujících ale pořád sázíme hlavně na kvalitu,“ uzavírá Tomáš Ševčík.

Řada z členů naší redakce na Besedu míří, dáme spolu panáka?

Tagy Beseda u Bigbítu
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu Beseda u Bigbítu, na Xplaylistu nebo dříve Freemusic a u labelu X Production.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY