Přejít k hlavnímu obsahu
Galánky z Oskoruše vystoupí společně s kapelou MUSICA FOLKLORICA
Galánky z Oskoruše vystoupí společně s kapelou MUSICA FOLKLORICA
redakce - St, 16.07.2014 - 13:39

Beseda: Snažíme se pouze o reálnou reflexi nezávislé scény

"Milujeme dobrou muziku a do Tasova vozíme jen kapely, kterým opravdu věříme. Baví nás sázet na kvalitu a kombinovat zdánlivě neslučitelné. Beseda tím ve srovnání s většinou českých festivalů může působit jako kultura z jiného světa. Přitom se pouze snažíme o reflexi reálného stavu nezávislé scény," říká ředitel jihomoravského festivalu Beseda u Bigbítu Tomáš Ševčík, který se více než u českých festivalů inspiruje u španělské Primavery nebo slovenské Pohody. Na festivalu tak vedle absolutně neznámých písničkářů a začínajících talentů zahrají i kapely, které mají zkušenosti před tisícovými davy.

Pouhé dva týdny příprav teď zbývají do začátku už 22. ročníku festivalu Beseda u Bigbítu, jehož podtitul "kultura z jiného světa" pořadatelé hodlají naplnit bezezbytku. Na dvou festivalových scénách v Tasově se ve dnech 1. a 2. srpna představí reprezentativní výběr z česko-slovenské scény, zajímavé kapely z Polska a Maďarska a v domácí premiéře i atraktivní hosté z Velké Británie a Arménie a chybět nebude ani cimbálka. V rámci doprovodného programu dostanou velký prostor také autorská čtení nebo divadla.

Premiantem prvního večera jsou rakouské klubové hvězdy Elektro Guzzi, velkým příslibem je ale i vystoupení talentovaných Manon Meurt nebo ceněných Houpacích koňů, Android Asteroid, Lesní zvěře nebo Jiřího Schmitzera. Hlavní festivalový tip z Velké Británie, vycházející indie rocková hvězda Tall Ships. Dalším sobotním želízkem v ohni jsou polští eklektičtí elektronici Kamp! a divoké arménské freak punkové duo Wattican Punk Ballet.

Černý kůň Tall Ships se na podiu objeví v sobotu večer ve čtyřčlenné sestavě, i s hostujícím Jamesem Elliotem Fieldem

Důležitou úlohu na festivalu hraje také doprovodný program Apollónova návštěva a Soutěž písničkářů. V pátek se v tradičním šapitó Apollóna uskuteční večer autorského čtení věnovaný literárnímu časopisu Herberk, v sobotu herci Divadla Feste s hudebním doprovodem Tomáše Vtípila zahrají představení Dluhobaroni. "Leitmotivem Apollónovy návštěvy je nejen propojování uměleckého světa se světem hudby, ale také zapojení návštěvníků do festivalového dění a společné rozvíjení rodinného prostoru Besedy," říká dramaturgyně doprovodného programu Olga Horáková. Z dalších projektů stojí za zmínku představení The Best of sCool!, výběr z autorské školní grotesky ...a za dvere! Divadla oProti, společné vystoupení básníka Vlada Šimka a DJ Herzoga Herzoga, autorská čtení Miroslavy Ábelové, Michala Rehúše a Jana Stanislava, výstava fotografií Štefana Srnky, performance Kači Olivové nebo živá malba Martina Formana. O možnost zahrát si ve večerním čase na hlavním podiu se utkají písničkáři Carlo Massiani, Dan Vertígo, Romeek Brhel, Kájoš Polévka a Karolína Kubicová. Festivalovou novinkou budou přednášky renomovaných hudebních publicistů Karla Veselého a Antonína Kocábka.

Na dvaadvacáté Besedě se první srpnový víkend v Tasově u Veselí nad Moravou představí zavedené kapely nezávislé hudební scény i nováčci, které úspěch teprve čeká, ale najdete tam taky rodinnou atmosféru, slovácký folklor a pohodu desítek pořádajících dobrovolníků. Za navštívení rozhodně stojí také vystoupení znamenitých polských instrumentalistů Gruff!, maďarské vycházející indie hvězdy Blahalouisiany, z domácích kapel koncerty Sato-San To, Dva, The Prostitutes, Ille, Depakine Chrono nebo Doctor Victor, Musica Folklorica a ze Slovenska Modré hory, Archívny chlapec či Fallgrapp.

Za bicími mladé kapely Doctor Victor je teprve jednadvacetiletá bubenice Veronika Lukešová

Tagy Beseda u Bigbítu festival
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY