Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 31.08.2021 - 00:01

Behringer Brains: oscilátorový modul s dvacítkou enginů

Pro příznivce modulárních systémů založených na platformě Eurorack připravila firma Behringer oscilátorovou 16 HP jednotku Brains, jež se může pochlubit 20 syntezátorovými enginy vhodnými pro celou řadu různých aplikací. Značka uvádí, že tento cenově dostupný model představuje tzv. „no-brainer“ jak pro stávající majitele modulárního gearu, tak i pro muzikanty či producenty, kteří s modulární technologií teprve začínají.

Makro oscilátor využívá oblíbený zvukový open-source modul Plaits od Mutable Instruments a jak už bylo zmíněno v úvodu článku, uživatel získá celkem 20 algoritmů digitálních oscilátorů, tvořených deseti syntezátorovými mody: Virtual Analog, Waveshaper, FM, Grains, Additive, Chords, Speech, Karplus, Hypersaw, Wavetable, a stejným počtem perkusivních či noise enginů: Rain, Noise, Dust, Modal Strings, FM Drum, Bass, Snare, Hi-Hat, Cowbell, Tom.

Integrovaný osciloskop je vybaven OLED displejem zobrazujícím průběh modulační vlny, horní panel disponuje potenciometry Timbre, Freq, Morph a Harmonics, jehož účinnost se výrazně projeví např. v režimu Chords nabízející okamžitý výběr akordových struktur. Nechybí tři menší ovladače přidružených parametrů, CV konektory (jacky TS 3.5 mm), pro rychlé zapojení do Eurorack sestavy, dva samostatné audio výstupy (hlavní + závislý na algoritmu) a port USB-B 2.0 obstarávající případný update firmwaru.

Dvojice kulatých tlačítek Bank a Model s podsvícenými prstenci slouží k přepínání mezi bankami A/B a k výběru konkrétního presetu. Výrobce použil A/D-D/A převodníky pracující s rozlišením 16-bit při frekvenci 48 kHz a interní processing je 32-bitový. Oficiální cena digitálního makro oscilátorového modulu Behringer Brains o rozměrech 129 x 81 x 45 mm a hmotnosti 160 g se na americkém trhu pohybuje okolo hranice 150 dolarů.

Tagy Behringer Behringer Brains
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY