Přejít k hlavnímu obsahu
Baví mě napsat si scénář, vysnít si scénu po scéně i atmosféra při natáčení | Foto: Martina Houdek
Baví mě napsat si scénář, vysnít si scénu po scéně i atmosféra při natáčení | Foto: Martina Houdek
Adéla Zejfartová - Čt, 21.01.2021 - 15:00

Baví mě točit klipy s příběhem

Ve čtyřech letech jsem na otázku, čím chci jednou být, odpověděla „Já chci bavit lidi“. K tomu jsem snila o tom, že budu zpěvačkou, herečkou, tanečnicí i prodavačkou. Jelikož patřím k těm, co se nevzdávají svých snů, tak se mi to splnilo skoro všechno a vypadá to, že díky covidu možná klapne i ta prodavačka… Škoda, že jsem si nepřála být třeba anglickou královnou!

V současné době se kromě občasných hereckých příležitostí či dabingu a zpívání v Hudebním divadle Karlín nejintenzivněji věnuji starému jazzu a swingu, ve kterém je pro mě nejvíce zábavy a radosti. Svoji kapelu a značku Sunny Swing jsem založila v roce 2012. Od té doby se nám zatím podařilo natočit dvě alba – Slunečnice (2012) a Pro Bedly a Potápky (2020).

Moji zálibu v tvorbě videoklipů odstartovala před pěti lety spolupráce s projektem Elegantní Česko. Vzniklo vtipné video Miláčku, učme se italsky. Moc mě to bavilo a do celého procesu vzniku videoklipu jsem se zamilovala. Mám ráda pohádky a příběhy a je úžasné, když je můžu skrze hudbu a obraz vyprávět. Měla jsem tehdy v „šuplíku“ další nápady klipů na mé oblíbené, krásné staré písničky, které jsme v rubrice Oprašujeme staré písně plánovali natočit. Ale z finančních důvodů Elegantní Česko bohužel rubriku ukončilo a další video bylo už v mé produkci. Byla to půvabná píseň z roku 1942 Prosinec a sníh, kterou zpívala Inka Zemánková, a já jsem k ní vymyslela zamilovaný vánoční příběh. Klip měl moc hezké ohlasy, ale také hezky vyprázdnil mé bankovní konto.

Na další kousek z onoho pomyslného šuplíku došlo až minulý rok, kdy jsme s kapelou měli v plánu natáčet nové album po úspěšné Hithit kampani z podzimu 2019. Ta nám publicitou pomohla také k získání mnoha skvělých nabídek na vystoupení v průběhu roku 2020. Díky tomu jsem věřila, že nový klip zvládnu zrealizovat, a tak jsem se rozhodla splnit si svůj velký sen a vytvořit spíše krátkou swingovou pohádku než videoklip – na původní americkou píseň z roku 1937, známou z Disneyho Sněhurky (With a Smile and a Song), kterou v Čechách pod názvem Jen se s písničkou smát nazpíval R. A. Dvorský se svými Melody Boys. Svůj pohádkový příběh jsem v hlavě měla vymyšlený už opravdu dlouho a také své „Melody Boys“, kteří se mnou zazpívají čtyřhlas – Ondru G. Brzobohatého, Ondru Rumla a Vaška Tobrmana (který nemůže chybět v žádném z mých videí). Vzpomínám si, že ač jsme všichni dlouho přátelé, měla jsem trému zvednout telefon a zeptat se jich, zda by si se mnou chtěli zazpívat a natočit klip. O to víc jsem byla šťastná, když všichni s radostí souhlasili.

Pustili jsme se tedy do práce a album i klip jsme natočili v únoru. Vše jsme měli pokřtít 31. března 2020 v Malostranské Besedě. Jenže pak přišla stopka a ze dne na den jsem stejně jako všichni moji kolegové přišla o nasmlouvaná hraní a příjmy, se kterými jsem počítala. Už jen vydat v tom novém „korona světě“ CD dalo zabrat a myslela jsem, že klip už nedokončíme. Byl tu materiál, ale už nebyly peníze na to ho zpracovat. Potom ale přišlo nakopnutí – zákaz zpívání. V tu chvíli jsem věděla, že videoklip, už jen díky svému textu, příběhu i hlavní myšlence, je teď tak aktuální a že prostě musí ven, aby lidi potěšil a dal jim naději. A tak jsem začala už po tolikáté hledat sponzory, a ač se to zdálo zrovna v téhle době nemožné, podařilo se mi to a klip jsme dodělali.

Ač jeho vznik provázely různé překážky, tak máme všichni spoustu krásných a vtipných vzpomínek z natáčení, u kterého jsem si opět  uvědomila, jak mě to baví – napsat si scénář, vyprávět příběh, vysnít si scénu po scéně, celá ta atmosféra při natáčení a pak ve střižně vybírat záběry a dívat se, jak se to celé klube. Jedna (samozřejmě zcela úžasná) věc je bavit lidi a sebe naživo při koncertech či na tančírnách, ale když se mi podaří natočit CD či videoklip, je to jako bych všechnu tu tvorbu nějak zhmotnila. Takhle už tady zůstane a může lidi bavit trvale. 

Další uvědomění, zvláště teď, je, jak moc jsem vděčná za svoji práci, která mi moc chybí, a také sama sobě za to, že se nevzdávám a plním si své sny, a za všechny lidi, které kolem sebe mám a kteří mi ve splnění mého snu pomohli. Jsou to má rodina, přátelé, kapela, nadšení tvůrci, fanoušci a úžasná komunita swingových tanečníků. Těm všem z celého srdce děkuji. 

Takže: nevzdávejte se a plňte si své sny. Nevrhejte se do projektů úplně po hlavě, ale nebojte se trochu riskovat. Důvěřujte sobě, svému srdci a své tvorbě a ono to vyjde!

Tagy komunita Sunny Swing Adéla Zejfartová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Adéla Zejfartová
Zpěvačka a kapelnice Sunny Swing…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY