Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 19.08.2021 - 00:01

Basy Jackson ze sérií X Spectra, Pro Spectra a X Concert

Firma Jackson má za sebou silnou první polovinu roku 2021, kdy uvedla na trh celou řadu kytar, od nových modelů MJ Series Rhoads, Dinky a Soloist vyráběných v Japonsku, až po luxusní signované edice. Značka v době, kdy slaví 40. výročí svého vzniku, myslí i na basisty, pro které připravila čtyř a pětistrunné modely z kolekcí Pro Series Spectra, přepracované verze klasiky X Series Concert CBXNT DX IV a nové přírůstky řady X Series Spectra.

Produktovou linii Pro Series Spectra Bass nyní zastupují také nástroje typu SBP IV. SBP V a SBA C. První dvě jmenované varianty disponují s unikátním sendvičovým tělem lepeným z ořechu, javoru a mahagonu, krytých plátem exoticky vyhlížejícího topolu, zatímco SBA V nabízí jasanový top. Pro stabilizaci krku byla použita grafitová výztuha, hmatník z karamelizované jatoby s proměnlivým radiusem 12 až 16 palců je osazen 24 pražců a oválnými perleťovými intarziemi.

Přenos zvuku obstarává dvojice jednocívkových snímačů Nordstrand v provedení soapbar doplněné aktivní předzesilovačem s třípásmovým ekvalizerem. Cena verze SBP IV v barvách Caribbean Blue nebo Transparent Black Burst se pohybuje okolo 900 dolarů, obě „pětky“, stříkané laky Transparent Cherry Burst a Blue Burst, vyjdou na cca 1000 dolarů.

Do řady X Series Spectra Bass přibyly modely SBXP IV, SBXP V, SBXQ IV a SBXQ V s topolovou základnou korpusu a topolovým či javorovým topem s obláčkovou kresbou. Tělo s delším horním rohem, eliminujícím přepadávání nástroje na hlavici, je kombinováno s krkem z javoru a dvouoktávový hmatník z laurelu má opět proměnlivý radius.

Elektronika sestává ze dvou pasivních humbuckerů se středně silným výstupem, jež jsou ovládány společnou hlasitostí s push/pull přepínačem modů pasiv/aktiv, blendem, třípásmovými korekcemi a dvoupolohovým switchem pro rozepínání cívek snímačů. U čtyřstrunných nástrojů s cenovkou cca 700 dolarů lze vybírat z povrchových úprav Amber Blue Burst a Desert Sand, pětistrunná provedení (cca 800 dolarů) jsou opatřena laky Transparent Black a Transparent Purple Burst.

Basa X Series Concert Bass CBXNT DX IV, určená především pro rockové, punkové a metalové hráče, nabízí tradiční tvar kombinovaný s prvky evokujícími klasiku Rickenbacker, čemuž odpovídá tvar pickguardu, design kobylky Bass Bacher IV i kovový kryt nad kobylkovým snímačem. Topolovým korpusem prochází javorový krk s grafitovou výztuhou, hmatník z laurelu (radius 12 – 16 palců) nese 24 pražců, lemovky hran a typické značky ve stylu žraločích ploutví.

Pasivní single coily Jackson J-Style a P-Style jsou napojeny na aktivní obvod opatřený celkovou hlasitostí, blendem pro plynulé nastavení poměru obou snímačů a třípásmovým ekvalizerem. Hardware má chromovaný povrch a na výběr jsou lesklé finální úpravy Absynthe Frost, Gloss Black nebo Rocket Red. Oficiální cena byla nastavena na cca 650 dolarů.

Tagy Jackson Jackson Pro Series Spectra Bass Jackson X Series Spectra Bass Jackson X Series Concert Bass CBXNT DX IV

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY