Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 26.01.2019 - 00:01

Basový preamp/overdrive EHX Nano Battalion

První verzi Battalionu, kombinujícího basový předzesilovač a DI box, představil Electro Harmonix v roce 2017 a nyní se newyorský výrobce rozhodl tento model modifikovat a nabídnout jej v kompaktnějším balení. Výsledkem je preamp/overdrive EHX Nano Battalion, mířící na hráče, kteří chtějí krabičku používat jako klasický drive předřazený před aparátem a nevyužijí konektivitu (XLR + level, uzemnění, bypass, Dry Out), kompresor či noise gate obsažený u předchozí větší varianty.

Analogový overdrive zkresluje pomocí obvodu osazeného MOSFET tranzistory, což má pozitivní dopad na dynamiku tónu a zvuk se svým charakterem blíží elektronkovým preampům. Ovládání sestává z knoflíků hlasitosti, gainu (Drive) a potenciometru Blend pro plynulou volbu poměru mezi zkresleným a čistým signálem, takže i při extrémnějším nastavení drivu lze dosáhnout dostatečně transparentního a průrazného tónu.

Klasickou tónovou clonu nastavující výraznost vyšších středů doplňují dvoupásmové aktivní korekce výšek a basů se zdvihem +- 12 dB, které ovlivňují frekvenční pásma pohybující se nad 1 kHz a pod hranicí 200 Hz. Kromě toho zde najdeme také dva třípolohové páčkové přepínače Mid a EQ Pos.

Switch Mid se středovou neutrální polohou zvýrazňuje nebo zeslabuje (+- 9 dB) projekci signálu v pásmu 500 Hz, zatímco druhý spínač EQ Pos. určuje pozici aktivních korekcí a funkce Mid vůči zkreslovacímu okruhu. V modu Dist je ekvalizace za zkreslením a nijak neovlivňuje čistý signál, režim Input zařadí ekvalizer před obě větve, takže EQ je možno využít také jako boost integrovaného distortionu a v modu Dry jsou korekce přiřazeny pouze k čistému zvuku.

Plně analogový Electro Harmonix Nano Battalion je zapojen v bufferovaném režimu, zvládá spolupráci s pasivními i aktivními nástroji a jackový výstup lze využít jak standardním způsobem (mono jack), tak i pro symetricky vedenou cestu (stereo jack/XLR kabel). Efekt je napájen výhradně 9V adapterem, který je součástí balení, cena se na americkém trhu pohybuje okolo 120 dolarů.

Tagy EHX EHX Nano Battalion
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY