Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 21.01.2022 - 00:01

Basový preamp Ashdown Geezer Butler Pedal of Doom

Krátce po premiéře zkreslovače John Myung Double Drive představila britská společnost Ashdown Engineering další basový signovaný pedál, který byl tentokrát navržen pro Geezera Butlera, basistu kapely Black Sabbath. Podlahový předzesilovač Geezer Butler Pedal of Doom je inspirován preampovou sekcí Butlerova rackového zesilovače Ashdown Head of Doom, vyráběného ve firemním Custom Shopu. Nemalý podíl na vzniku tohoto modelu měli fanoušci značky, kteří výrobce zasypali žádostmi o preamp postavený na bázi Butlerova aparátu.

„Chtěli jsme, aby prototyp Pedal of Doom splňoval po všech stránkách nadstandardní kvalitu, než ho představíme Geezerovi. Takže vývoj trval několik měsíců, a poté jsme pedál poslali Geezerovi ke schválení, aniž by věděl, na čem jsme pracovali. Geezer byl z PoD unešený a měl pro nás několik velmi milých slov: ‘Tohle je bezpochyby nejlépe znějící a zkonstruovaný pedál, na který jsem kdy hrál, a v kombinaci s mým zesilovačem má opravdu zničující zvuk‘,“ komentuje Ashdown vznik signovaného preampu.

Dvoukanálový Pedal of Doom je vybaven vestavěným transformátorem pro izolovaný DI výstup, dvěma přepínatelnými ekvalizéry, ovladačem master (Output) a sekcí Doom. Signifikantní jsou duální VU metery, zajišťující vyváženost basového signálu na vstupu a výstupu signálové cesty. Pomocí vstupního měřiče lze nastavit EQ na požadovanou úroveň v závislosti na výstupu nástroje. Výstupní měřič informuje o tom, zda je signál mířící do zesilovače stejný jako vstupní, aby nedocházelo k nežádoucím skokům hlasitosti, nebo naopak, aby bylo v případě potřeby možno nastavit vyšší úroveň.

Levý footswitch volí mezi dvojicí pasivních ekvalizerů se samostatnými pásmy basů, nižších a vyšších středů a společných výšek. Pravý nášlapný spínač aktivuje zkreslovací funkci Doom, kterou lze nastavit potenciometry hlasitosti a gainu. Na přední straně najdeme jackový vstup a výstup, XLR konektor linkového DI výstupu, navázaný na přepínač Ground Lift, a zdířku pro adapter s napětím 9 až 18 V.

Basový preamp Geezer Butler Pedal of Doom o rozměrech 65 x 183 x 120 mm, hmotnosti 1.28 kg a průměrném proudovém odběru 100 mA nese stejnou cenovku jako Double Drive Johna Myunga, tedy cca 300 liber, což se rovná částce přibližně 355 eur.

Tagy Ashdown Ashdown Geezer Butler Pedal of Doom

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY