Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Pá, 09.05.2014 - 00:01

Basový mazlíček Yamaha BBNE2 5 Nathan East Signature

Pokud hledáte nástroj s profesionálními parametry, který hraje jak máslo a má opravdu velkorysé stylové použití, tak Yamaha NE2 patří mezi jedny z nejlepších baskytar na trhu. Ovšem kvalita není zadarmo a připravte se na částku cca 80 tisíc českých peněz. Mnoha hráčům se to může zdát hodně, ale pokud uvážíte, jakou dostáváte protihodnotu, tak se vlastně jedná o velice rozumnou sumu.

Yamaha NE2 je signature modelem pětistrunné baskytary Nathana Easta, legendárního studiového hráče, který hrál, spolupracoval a koncertoval s takovými esy jako Eric Clapton, Joe Satriani, Phil Collins, Stevie Wonder, Toto, Lionel Richie či Herbie Hancock. Kdo také myslíte, že hraje basu v megaúspěšném singlu Get Lucky od Daft Punk? Nathan East je prostě v kurzu. A to více než třicet let. A po celou tu dobu hraje na Yamahy. Taková loajalita se jen tak nevidí a určitě za tím bude i něco víc, než jenom fotky v katalozích a finanční výhody. Pokud hrajete se světovou hudební elitou, potřebujete ve studiu i na koncertech nástroj, který obstojí a „doručí“ zvukovou kvalitu. Nechtěl bych se při natáčení hádat s Philem Collinsem, že ta basová linka, co jsem právě nahrál, nezní úplně, jak si představoval. A věřte, že ve studiu rozhodují při velkých produkcích i ty sebemenší detaily. Takže NE2 rozhodně v této zkoušce obstála. Obstojí i v našem testu?

Basu dostanete v solidním kufru s potahem z černé koženky a bohatým polstrováním. Standard. Co už ale není standardem, je perfektní stav nástroje. Mám basu zhruba půl roku a nemusel jsem ji seřizovat. Je ve stejném (podotýkám, dokonalém) stavu, v jakém došla z japonské továrny.

Poslechněte si první zvukovou ukázku, kterou jsem natočil asi tři dny po obdržení nástroje:


Pokud milujete slap, budete milovat i tón NE2. Aktivní elektronika se dvěma Alnico V Humbuckery (ale v pouzdře pro singly!) má naprosto čistý chod a produkuje brilantní hi-fi slapový tón. Pozlacené potenciometry mají sametově hladký chod a ovládají hlasitost, poměr mezi snímači, basy, středy a výšky. Vedle nich je poněkud méně vzhledný plastový potenciometr s magickým kovovým přepínačem, kterým si vypnete středové pásmo. Tím dosáhnete na ekvalizéru typického „véčka“, zdůraznění basů a výšek na úkor středů, což je skvělý zvuk právě na slap. Potenciometrem si poté ještě můžete doladit ideální frekvenční průběh výřezu. Pokud hrajete tapping, tak NE2 má neskutečný piánový charakter tónu. Korekce stačí mít na nule (neboli v aretační poloze na středu) a začít hrát. Artikulaci hodně pomáhá masívní kobylka s oddělenými kolejnicemi a kameny pro každou strunu. Tím se minimalizuje vzájemná interference strun a vše prostě zní ultra precizně a čistě.

Poslechněte si další ukázku NE2 při hraní tappingu:


Tělo nástroje je z olše s přední deskou z javoru. Průchozí krk je slepený z pěti kusů dřeva v kombinaci javor/mahagon a má standardní menzuru 34“. Ebenový hmatník je osazený 24 pražci, což znamená rozsah dvě oktávy. Můj konkrétní kousek byl lakovaný v černé metalíze a v kombinaci se zlatým hardwarem basa vypadá opravdu luxusně a draze. Všechno na nástroji perfektně sedí, žádné spáry nebo nezabroušené pražce. Japonská preciznost dostála své pověsti. NE2 mi zvukových charakterem, pocitem při hraní a také profilem těla připomněla USA modely baskytar Spector. Máte prostě v ruce luxusní baskytaru a je to cítit z každého detailu. Hm, teď si možná rockeři a metalisti řeknou, že se jedná o další navoněnou, předraženou basu pro funkery a jazzmany. Není tomu tak, NE2 vám při agresívním přístupu ukáže i svoji odvrácenou tvář. Při důrazné hře prsty, trsátkem či slapem z ní dostanete i onu potřebnou špínu.

Poslechněte si NE2 při důraznějším projevu:


Co se mi nástroji líbí nejvíce, je jeho neokázalá majestátnost a perfekcionismus. Je to jako řídit černý Mercedes S třídy. Nenápadné, ale totálně vybavené auto, které vám poskytuje pocit luxusu, bezpečí a přitom to nekřičí do světa. Pro frajírky je tady červené Ferrari nebo Fodera z exotických dřev .-)

Aby byla recenze kompletní a upřímná, tak se vám musím přiznat, že jsem hráčem Yamahy a za tuhle recenzi mi koupili dovolenou na Bahamách. Ne, opravdu, NE2 je skvělá basa s moderním hi-fi zvukem a pokud budete mít alespoň možnost si na ni zahrát, jděte do toho a přesvědčte se sami. Takže odpověď na otázku ze začátku recenze zní: "Ano, obstála a teď jenom přemýšlím, kde na ni do pr.... vzít."

Tagy Yamaha Yamaha BBNE2 5 Nathan East Signature
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY