Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 11.01.2022 - 00:01

Basová hlava Ashdown Interstellar-600 Guy Pratt

Firma Ashdown Engineering se spojila s vyhledávaným basistou Guyem Prattem, jenž se jako studiový hráč podílel na albech Pink Floyd, The Smiths, Madonny, Roxy Music, Michaela Jacksona, Garyho Moorea, Iggyho Popa, The Pretenders apod., a postavila mu signovaný model basového zesilovače s označením Interstellar-600. Hlava, která vychází z Prattova oblíbeného custom aparátu Ashdown ABM-900, nabízí přepracovanou ekvalizační sekci, elektronkové zkreslení, kompresor, dedikovaný efektový vstup a v neposlední řadě i masivní výkon 600 W RMS.

Čelní panel s dvojicí podsvícených VU meterů nese nástrojový vstup s přepínatelnou citlivostí pro pasivní či aktivní nástroje, ovladač Input, tlačítko Push Flat/Shape aktivující přednastavený EQ mod a k lampovému okruhu postavenému na elektronce 12AX7 je přiřazen páčkový switch Tube doplněný potenciometrem s velkou krytkou, který funguje jako blend pro plynulý mix tranzistorového a lampového signálu předzesilovače. Při extrémnějším nastavení ovladače dochází k saturaci a zkreslení tónu.

Integrován je vypínatelný aktivní devítipásmový ekvalizer, sestávající z trojice otočných potenciometrů basů, středů a výšek (45 Hz, 660 Hz, 7 kHz shelving), kombinovaných s tahovými fadery kalibrovanými na frekvence 100, 180, 340 Hz, 1.3, 2.6, 5 kHz. Všechny korekční parametry mají zdvih +-15 dB. Nechybí funkce Mute, Pre/Post DI, celková hlasitost (Output) navázaná na pravý VU meter.

Najdeme zde i dvojici předních pohodlně přístupných výstupů Line Level Output a Full Range Output, kdy první z nich umožňuje připojení dalšího koncového stupně, a druhý lze použít k trvalému připojení k ladičce, alternativnímu monitoringu, mixážnímu pultu apod.

Zadní strana šasi je kromě síťového spínače, dvojice ventilátorů a stejného počtu paralelně zapojených speakonů Neutrik pro boxy s minimální impedancí 4 ohmů vybavena konektorem footswitche, symetrickým XLR výstupem, sendem / returnem sériové efektové smyčky a speciálním vstupem, primárně určeným pro Prattův často používaný analogový pedálový syntezátor Moog Taurus. Tento vstup slouží zároveň jako Aux In pro různé audio zdroje (CD, MP3) nebo externí preamp.

Přikoupit lze čtyřtlačítkový footswitch FS-4, volící ekvalizer, lampový obvod, instalovaný kompresní okruh a sekci sub octave. Oba efekty mají pevné nastavení podle Prattova preferovaného zvuku. Ashdown Interstellar-600 je kompletován ručně ve firemním britském custom shopu, oficiální cena modelu o rozměrech 175 x 495 x 310 mm a hmotnosti 13.5 kg se pohybuje pod hranicí 1100 liber. Zesilovač je dodáván v překližkové skříni s bočním madlem.

Tagy Ashdown Ashdown Interstellar-600 Guy Pratt

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY