Přejít k hlavnímu obsahu
Les Claypool dokáže slapovat metal s mistrovským filištínstvím a klidně si přitom nasadí i prasečí hlavu. | Foto: Diane Picchiottino (Unplash)
Les Claypool dokáže slapovat metal s mistrovským filištínstvím a klidně si přitom nasadí i prasečí hlavu. | Foto: Diane Picchiottino (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #60: slapujeme s Metallicou

Les Claypool toho má s Metallicou docela dost společného – kamarádí s Kirkem Hammettem, ucházel se o místo baskytaristy a dokonce byli na společném turné s Claypoolovou domovskou kapelou Primus. A právě na jednom z mega tour s Metallicou si Les Claypool vyšvihl kraťoučkou verzi Master of Puppets, kdy fenomenálním způsobem zaslapoval kompletní kytarový part.

Les Claypool je ve svém přístupu k hudbě a baskytaře naprostý unikát. Slapovat na bezpražec? Odříkávat dadaismy o sýrovém moři či prasečí limonádě? Hrát psychedelickou polku? Ano, to vše zažijete při poslechu jeho domovské kapely, power tria Primus.

Nicméně, Les Claypool přes všechny svoje podivnosti hlavně mistrně ovládá svůj nástroj, o čemž se můžete přesvědčit ve videu níže, kde si jenom tak mimochodem střihne ikonický metalový riff jako poctu kapele, které dělá support. Blázen v tom nejlepším slova smyslu.  

Tahle verze se docela chytla a dočkala se na YouTube mnoha coververzí a transkripcí. Důkladně jsem všechny projel a vyzkoušel si je zahrát, ale pořád to nebylo ono. Někde mi neseděl prstoklad, jinde byly chyby oproti původnímu partu, další verze měla špatně pozice na hmatníku... Prostě jsem nakonec usoudil, že si musím napsat do not a tabů vlastní interpretaci, která mi sedne nejenom do prstů, ale i do ucha.

Oproti verzi od Lese Claypoola jsem ubral na perkusích a změnil pozici některých trhaných tónů. Snáze se to hraje a více vám vynikne chromatičnost kytarového partu. Snažil jsem se zkombinovat původní kytarový part a slapovou variantu do co nejlépe znějící verze v duchu skvělého Les Claypoolova provedení.

Trochu jsem také ubral na tempu, opět v duchu hratelnosti a lepší artikulace not. Samozřejmě si můžete part zrychlit a hrát dle libosti, ale doporučuji nejdříve se soustředit na ovládnutí „fyzičnosti“ tohoto stylu hraní. Opravdu se přitom můžete i zadýchat...

Viděl jsem příliš mnoho coververzí s ledabylým frázováním a upachtěným rytmem. Tohle je masterclass v hraní, a proto je potřeba riffu věnovat opravdu pozornost. Jinak to prostě nebude znít dobře.

Obecně, pokud chcete hrát komplikované, rychlé, rockové a metalové riffy, dbejte na přesné a jasné frázování. Jinak bude vše znít jako velký zvukový chuchvalec.

Tagy baskytarova posilovna Metallica slap Marek Bero lekce na YouTube Les Claypool Metallica Master of Puppets slap

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY