Přejít k hlavnímu obsahu
I na basu je potřeba občas zahrát něco rychlého, okázalého a dechberoucího. Foto: Santiago Vellini (Unsplash)
I na basu je potřeba občas zahrát něco rychlého, okázalého a dechberoucího. Foto: Santiago Vellini (Unsplash)
mbx - Čt, 21.04.2022 - 08:00

Baskytarová posilovna #55: vražedná vyhrávka v F dur

Když jsem před pár lety na London Bass Show zpovídal Stuarta Claytona, tak mi na otázku, kterou dovednost by měl aspirující baskytarista ovládat, překvapivě odpověděl: Naučte se zahrát aspoň jednu brutální vyhrávku nebo nějaký rychlý slap nebo třeba tapping. Něco, čím se odlišíte a čím ohromíte publikum. Nemusí to být zrovna sólový koncert pro baskytaru, ale naučte se aspoň jednu technicky velmi náročnou pasáž. Mně osobně to třeba pomohlo k místu v kapele legendárního bubeníka Carla Palmera. Docela zajímavý postřeh v našem basovém světě, kde se vše točí kolem groovu a hraní pro kapelu.

Dnes nás proto čeká malá jam session s variací F dur pentatoniky, která vychází ze cvičení č. 100 z knížky Baskytarová posilovna – 101 pentatonik pro vražedné vyhrávky.

Rád kombinuji sérii chromatických tónů s „pozitivně“ znějícími notami F dur pentatoniky  F, G, A, C, D. Můžete také použít D moll pentatoniku s přidanými „blue“ průchodnými tóny (D, F, G, A, C s průchodnými půltóny Gb, Ab či Db), kdy dosáhnete velmi podobného efektu.

Vyhrávka vám bude skvěle fungovat se základem v akordu F7 (F, A, C, Eb), ale pokud ji zpomalíte a lehce zpřeházíte noty, můžete se snadno dostat i do neo-soulové zóny.

Skutečnou zábavou je experimentovat s malými frázemi ukrytými ve dvou-taktové vyhrávce  zkuste hrát jenom jejich kousky, použít je v různých hudebních souvislostech a nebo si z nich vytvořit třeba basovou linku. Pokud vás vyhrávka bude inspirovat v tomto kreativním duchu, tak nejen že s ní snadno strávíte hodinku či dvě, ale hlavně obohatíte svůj hudební slovník o nové fráze a postupy.

Tagy baskytarova posilovna lekce na YouTube carl palmer pentatonika

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY