Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Čt, 24.06.2021 - 09:00

Baskytarová posilovna #26: Beastie Boys a basové akordy

Skladba se zrodila, když MCA jednoho dne zahrál dnes již legendární basovou linku ve studiu. To okamžitě upoutalo pozornost kapely. Ad-Rock a Mike D sebrali příslušné nástroje a začali na ně jamovat svoje party. Zajímavostí je, že úvodní basová linka je téměř totožná s intrem v Let There Be More Light od Pink Floyd z alba A Saucerful of Secrets. Podle Ad-Rock (v dokumentu Beastie Boys Story z roku 2020) jsou texty fiktivním nadáváním se smyšlenou historkou o jejich producentovi Caldato Jr. 

„Byl nejhorší člověk vůbec, vždy nás sabotoval a držel zpátky.“

Larry Flick z Billboardu o Sabotage napsal: „Hlasitá, agresivní skladba, která  také pravděpodobně stimuluje nesmyslné činy vandalismu ze strany teenagerů, ale zároveň předvádí beastiesovskou oddanost punku a rapu staré školy – většinou tomu prvnímu. To vše a k tomu pěkný, kompaktní, třiminutový balíček ideální pro rozhlasové vysílání, s některými moderními rockovými prvky.“

Mega slavné intro ze skladby Sabotage od Beastie Boys je opravdu hrané na zkreslenou basu. Základem je akord Ab7 (složený z tónů Ab, C, Eb a Gb) hraný harmonicky – tj. stejně jako byste měli v ruce kytaru, v jedenácté poloze na A struně. Akord hrajete s velkou tercií a malou septimou, vynecháváte kvintu. V pravé ruce používáte techniku úhozu zvanou strumming – tzn. hrajete přes tři struny najednou – nehty při směru dolů a konečky bříšek prstů pri úderů směrem nahoru. Podobnou technikou hrají například flamenco hráči. 

Samotný riff je na čtyři takty, kdy v posledním, čtvrtém taktu zahrajete vyhrávku s využitím tónů Ab moll pentatoniky pro „bluesový“ nádech melodického postupu. Chvilku vám asi bude trvat střídání strumming techniky s klasickým hraní prsty.  

Dbejte na průraznost perkusívních not a možná zkuste vzít do ruky trsátko nebo zapojit distortion pedál (co takhle obojí najednou?). Bude to pravděpodobně znít nejlíp! Jinak ve skladbě dochází k lehkým rytmickým variacím linky a také umístění pentatonické vyhrávky. Zkuste si zahrát s originálem a dát si vlastní jam session. 

Pro inspiraci a „feeling“ si poslechněte originál zde:

Tagy baskytarova posilovna beastie boys rap punk rock
Marek Bero
Autor, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí   http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY