Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

AS113 a G10SEFM: nové lubovky od Ibanez

Série Ibanez AS Artstar, vyhrazená pololubovým kytarám ve stylu známých Gibsonů ES, dostala přírůstek v podobě modelu AS113, jenž podobně jako ostatní nástroje z vyšší řady této kolekce nabízí materiály i zpracování, které najdete u konkurenčních kytar s minimálně dvojnásobnou cenovkou. Zároveň s pololubovkou AS113 představil výrobce také lubovou verzi G10SEFM, patřící do signované série George Bensona, jazzové stálice ověnčené deseti cenami Grammy, která má na svém kontě více než čtyřicet sólových alb, množství kompilací a spolupráci s nepřeberným množstvím jazzových, bluesových, popových i rockových muzikantů.

V případě modelu AS113 byla pro výrobu korpusu zvolena kombinace fládrované javorové zadní desky a lubů se smrkovým topem, krk tvořený pláty javoru a nyatohu nese hmatník z ebenu macassar o radiusu 305 mm s akrylátovými a abalonovými značkami, 22 středně silnými pražci, kostěným ořechem širokým 43 mm a lemovkou hran.

Zlatý hardware sestává z celokovových firemních strojků, pevné kobylky Gibraltar Artist a struníku Quik Change III, opatřeného frézovanými šachtami umožňujícími rychlou výměnu strun s roztečemi 10.5 mm. Přenos zvuku má na starost dvojice lety prověřených vintage humbuckerů Ibanez Super 58 s Alnico magnety a kromě tradičního ovládání 2 x Volume, 2 x Tone a třípolohový switch je možno pomocí přepínače Tri-Sound rozšířit zvukovou palezu o single-coilový režim nebo paralelně zapojený krkový snímač.

Signatura Ibanez G10SEFM disponuje tělem z plamínkového javoru, krkem lepeným ze tří javorových přířezů a ebenovým hmatníkem osazeným obdobným typem pozičních značek i pražců jako AS113. Kytara s menzurou 628 mm je tentokrát vybavena duálním nultým pražcem z kosti a mosazi, trapezoidním struníkem GB10 a posuvnou kobylkou typu tune-o-matic (rozteč strun 10.4 mm) posazenou na ebenové základně.

Instalovány jsou dva minihumbuckery Ibanez GB Special s Alnico magnety, jež jsou montovány k tělu tzv. floating metodou, tedy způsobem kdy se základny snímačů nedotýkají horní ozvučnice, ale jsou připevněny k želvovinovému pickguardu a spodní hraně patky krku. Dané řešení napomáhá eliminovat vznik zpětné vazby a příznivě ovlivňuje rezonanci a sustain tónu.

Ibanez AS113 BS v klasickém provedení Brown Sunburst lze na českém trhu pořídit za částku okolo 22000 Kč, Bensonův signovaný model G10SEFM ve slušivém transparentním laku Sapphire Red vyjde na cca 40000 Kč. Oba nástroje jsou vyráběny v indonéské pobočce značky, součástí dodávky je kvalitní pevné pouzdro, servisní klíče a další doplňky.

Tagy Ibanez Ibanez AS113 Ibanez G10SEFM

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY