Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 07.11.2021 - 10:00

Analogový fuzz Boss FZ-1W Waza Craft

Dnes vyhledávaný a samozřejmě už nevyráběný Boss FZ-2 Hyper Fuzz ze začátku devadesátých let nahradila japonská společnost v roce 1997 nástupcem FZ-3 a o deset let později přišlo na trh digitální provedení FZ-5, využívající modelingovou technologii COSM. Výrobce se ke zvuku fuzzu naposled vrátil v závěru roku 2020, a to ze své pozice trochu nestandardním germaniovým modelem Tone Bender TB-2W Sola Sound, takže se mnoha příznivcům značky mohlo zdát, že přísun nových verzí fuzzů Boss je na další desetiletí vyčerpán. Ovšem ukázalo se, že opak je pravdou. Důkazem je nový analogový model s označením FZ-1W, patřící podobně jako TB-2W do exkluzivní kolekce Waza Craft.

Na rozdíl od předchozích modelů Waza Craft je FZ-1W koncipován jako zbrusu nový efekt, jehož elektronika nekopíruje originální obvody starších verzí pedálů. Konstrukce vychází ze zkušeností, které vývojový tým Bosse nasbíral během přípravy předchozího Tone Benderu TB-2W, kdy designeři analyzovali celou řadu nejrůznějších fuzzů.

„Tento pedál je naší moderní interpretací vintage fuzzu a ve svém názvu nese číslici „1“, která vyjadřuje naši velkou úctu ke klasickým obvodům, jež pomohly utvářet zvuk rockové kytary a odstartovat masovou produkci efektových pedálů, které dnes všichni milujeme,“ vysvětluje výrobce.

Obvod FZ-1W je postaven na výběrových křemíkových tranzistorech, ale oproti klasickým fuzzům není náchylný na mnohé proměnné, jako je např. stav a typ baterie, provozní teplota, stáří součástek apod., což ve výsledku přináší za všech okolností stabilní projev a konzistentní tón s citlivou dynamickou odezvou a přirozenou reakcí na práci s kytarovým potenciometrem hlasitosti.

Mezi další bonusy patří nižší šum, širší rozsah korekčních úprav či větší porce gainu, a to vše při zachování organického soundu, typického pro většinu jednoduše řešených vintage fuzzů, u nichž by přemíra součástek mohla negativně ovlivnit charakter zvuku. Ovládání sestává z tradičních funkcí Fuzz, Tone, Level, k nimž přibyl malý páčkový přepínač pro výběr dvou voicingových modů V/M.

Režim Vintage nabízí expresivní a dostatečně asertivní tón s hladší strukturou. Zmíněnou regulací kytarového volume v kombinaci s nastavením efektu lze dosáhnout zvuku přecházejícího od heavy fuzzu přes crunch až po křišťálově čistý zvuk. Otočením knoflíku Fuzz na minimum a přidáním Levelu je FZ-1W schopen posloužit také jako boost pro nakopnutí vstupu zesilovače nebo dalších zkreslovacích pedálů. pedály.

Režim Modern přináší propracovanější a univerzálnější zvuk s výraznými středy a tlustším tónem, což je ideální kombinace pro většinu současných hudebních stylů. Rozsah gainu je ještě širší než v modu Vintage a otočením potenciometru Fuzz do extrémnějších poloh lze vykouzlít bohatý, zpěvný sustain vhodný pro sólovou hru. Parametr Tone má navíc odlišnou kalibraci, umožňující upravit frekvence tak, aniž by se změnilo dominantní střední pásmo, takže zvuk se lépe prosazuje v kapelovém mixu.

Jak je u pedálů Boss zvykem, nenajdeme zde přepínání typu true bypass, ale bufferovaný okruh, jehož kvalitu si vývojáři náležitě ohlídali, takže efekt ve vypnutém stavu neovlivňuje charakter průchozího signálu. Fuzz Boss FZ-1W s proudovým odběrem 16 mA (9V adapter či baterie) je podobně jako ostatní zástupci prémiové série Waza Craft vyráběn v japonské centrále značky, oficiální cena byla nastavena těsně pod hranicí 200 eur.

Tagy boss Boss FZ-1W Waza Craft

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY