Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 09.09.2017 - 08:01

Analogový delay MXR Carbon Copy Deluxe

Když v roce 2008 představila firma MXR, patřící pod koncern Jim Dunlop, analogový delay Carbon Copy, tak asi netušila, jak velkou oblibu si tento model v krátké době u muzikantů získá. Tato malá, jednoduše řešená krabička nyní dostává většího a bohatěji vybaveného následovníka s označením MXR M292 Carbon Copy Deluxe, jenž disponuje dvojnásobným časem, tap tempem, rytmizací a dalšími funkcemi.

Nástupce bestselleru se může pochlubit identickým soundem jako původní verze, která se vyznačuje organickým zvukovým charakterem s hřejivým tónem, kulatějšími výškami a měkkým, pro lidské ucho velmi přirozeným projevem, typickým pro dozvukové efekty postavené na analogových obvodech.

Oproti klasickému Carbon Copy se šasi nového modelu, vzhledem k rozšířeným možnostem ovládání a dvojici footswitchů, rozrostlo na cca dvojnásobek, což je dáno také integrovaným displejem. Celkový maximální čas dozvuku se zvýšil na 1.2 sekundy, přibylo tlačítko Bright pro rozjasnění tónu a lepší artikulaci a také spínač Tap Division aktivující čtveřici rytmických modů (osminy, tečkované osminy, trioly a šestnáctiny).

Kromě potenciometrů Mix, Regen, Delay je zde známé tlačítko Mod, které je nyní doplněno ovladači Speed a Width pro plynulé nastavení rychlosti a šířky (hloubky) přidané modulace. Pravý footswitch zapojený v režimu true bypass aktivuje efekt a levým určujeme tap tempo zobrazující se na displeji.

Uvnitř šasi je umístěn malý spínač Line Level/Instrument Level, takže efekt bude optimálně pracovat jak před vstupúem aparátu tak i v jeho efektové smyčce a nechybí ani přepínač pro funkci Kill Dry, kdy z výstupu krabičky jde pouze efektovaná větev signálu. Na čelní straně najdeme jackový vstup a výstup plus konektor externího expression pedálu a zdířku 9V adapteru. Efekte lze napájet i baterií uloženou v plastově šachtě zapuštěné do dna krabičky.

MXR Carbon Copy Deluxe nabízí kvalitní zvuky známé z klasického Carbon Copy i moderněji orientované verze Carbon Copy Bright, v dané kategorii dozvuků nebývale velké časové rozpětí, možnost detailního nastavení modulace, aktivaci tap tempa s rytmickou synchronizací, použití exp. pedálu a další funkce, což jej posunuje na pomyslnou špičku mezi současnými analogovými delayi. Novinka se v Evropě objeví zřejmě na přelomu září a října, cena pro americký trh byla nastavena okolo 230 dolarů.

Tagy MXR MXR Carbon Copy Deluxe
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY