Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 10.12.2015 - 00:01

Analogový delay MXR Carbon Copy Bright

Delay Carbon Copy od MXR se v průběhu několika málo let stal jedním z neoblíbenějších dozvukových efektů na trhu a to především díky výborně navrženému analogovému obvodu postaveném na čipech BBD, jenž poskytuje dnes tolik žádaný hřejivý zvuk s muzikálním charakterem. Vzhledem k mimořádné marketingové úspěšnosti Carbonu se u MXR rozhodli nabídnout muzikantům alternativu v podobě modelu Carbon Copy Bright M269 s lehce pozměněným frekvenčním průběhem dozvuku.

U většiny analogových delayů dochází po několika časových smyčkách k částečné degradaci efektovaného signálu a úbytku výšek, což se při poslechu projevuje zastřenějším zvukem. V případě novinky tato zákonitost tak úplně neplatí - modifikovaný obvod nabízí preciznější a výrazně čitelnější odezvy, které si ale stále zachovávají typicky analogový témbr a nemají tendenci ztenčovat tón.

MXR Carbon Copy Bright disponuje identickým ovládáním jako jeho předchůdce, tedy trojicí potenciometrů Mix, Regen a Delay, sloužících k regulaci poměru přímého a efektovaného signálu, počtu opakování a nastavení času delaye, jehož maximum je 600 ms.

V levé horní části předního panelu je umístěno tlačítko Mod s modrou aktivační diodou, kterým do řetězce přiřazujeme modulaci. Ta je navíc nastavitelná malými trimry Width a Speed (šířka a rychlost vlny) přístupnými po odšroubování spodní části šasi.

Kovový nášlapný footswitch je s obvodem propojen v režimu true hardwire bypass, takže při vypnutém efektu neovlivňuje jeho elektronika průchozí zvuk. Krabičku lze napájet 9V baterií nebo adapterem, proudový odběr se pohybuje okolo 26 mA, což je v dané kategorii zařízení velmi slušná hodnota a alkalická baterie by měla vystačit minimálně na 20 hodin provozu.

MXR Carbon Copy Bright je v současné době už dostupný i na českém trhu a to za cenu cca 5 200 Kč. Pokud sháníte analogový delay s jasnější odezvou a navíc i možností modulace, tak Carbon ve fluorescenčním zeleném laku rozhodně vyzkoušejte.

Tagy MXR

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY