Přejít k hlavnímu obsahu
Jiří Krhut umí zkušeně pracovat se slovy, kterým poklidný hlas Štěpána Kozuba sedí | Foto: Petr Hrubeš
Jiří Krhut umí zkušeně pracovat se slovy, kterým poklidný hlas Štěpána Kozuba sedí | Foto: Petr Hrubeš
Petr Adamík -

Album Prásknu bičem je slibným začátkem dua Krhut & Kozub

Bavič, zpěvák a skladatel Jiří Krhut patří mezí známé postavičky ostravské hudební scény. Vedle účinkování v kapele Nedivoč má za sebou také kooperaci se jmény jako Marie Rottrová nebo Ewa Farna, vídat jste jej mj. mohli i po boku Jaromíra Nohavici. Občasná spolupráce s divadlem Mír a populární show Tři tygři vedla k tomu, že Krhut spojil síly s vycházející hereckou hvězdou a rovněž uměleckým šéfem zmiňovaného divadla, Štěpánem Kozubem. Společně pak své talenty přetavili v zajímavou kolekci jedenácti skladeb.  

Krhut na sebe naposledy upozornil v roce 2019 s albem Čapkárna, kdy vsadil na svůj typický humor a účelem celé desky bylo spíše pobavit. Albu Prásknu bičem ale vládne spíše smutnější, melancholická atmosféra, ta prostupuje téměř všemi skladbami, kterým klidný Kozubův projev dodává potřebnou hloubku.

Hned v první kompozici Doba vykloubená se ke dvojici vedle flétny Marcely Kučové připojí také zpěvačka Barbara Kanyzová alias Barbarella, kterou lze rovněž znát ze streamů Třech tygrů. Její osobitý hlas pak střídavě zní celým albem a dokresluje už tak silně romantický obraz. Titulní Prásknu bičem a také následující Voníš kávou pokračují na téma lásky, kdy se už možná trochu sklouzává ke zbytečné lacinosti. Skladbu Laň s jednoduchým, strojovým rytmem ozdobí vkusné samply a elektrická kytara. Rozhodně jde o jeden z nejlepších momentů desky a Kozubův chladný, téměř až mluvený projev zde skvěle doplňují vokály Barbary Kanyzové. Ta se po boku Štěpána Kozuba blýskne i v následující, na pianu postavené skladbě Poraď mi s tím

Když už se pomalu začíná vkrádat jakási monotónní nuda, tak se mikrofonu chopí sám Krhut a ve skladbě Michaela ukáže svou univerzálnost, připomene se i coby skladatel veselejších a svižnějších kousků. Z potemnělé atmosféry nás pak ještě před závěrečnou baladou Někdy se bojím dostane píseň Dělej si, co chceš, což je cosi jako ostravská variace na reggae. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jiří Krhut je zdatný skladatel a umí zkušeně pracovat i se slovy, kterým poklidný hlas Štěpána Kozuba prostě sedí. Kozub se vcelku přesvědčivě sžívá se svou novou rolí zpěváka a příjemným objevem je pak určitě přítomná Barbarella. Na Prásknu bičem odvedli všichni poctivou práci a bude zajímavé sledovat, kam se jejich vzájemná spolupráce bude dále ubírat. To ostatně naznačují už nyní. Tvořivá nálada se jich drží i nadále a tak nedlouho po vydání debutové desky připravili nový singl i s videem, který můžete zhlédnout výše. 

Krhut & Kozub - Prásknu bičem

Krhut & Kozub – Prásknu bičem

Vlastní náklad, 2020, 33:35

70 %

Tagy Recenze alb Štěpán Kozub Jiří Krhut

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY