Přejít k hlavnímu obsahu
Foto: Národní technické muzeum
Foto: Národní technické muzeum
Petra Velká -

Akustika a vše, co by vám v souvislosti s ní nemělo uniknout

Akustika je samostatným vědním oborem, který byl dlouhá léta velice opomíjen, ovšem v dnešní době začíná být pomalu, ale jistě, oprašován. Proč tomu tak je? Řešíme ji nejen ve zkušebnách, nahrávacích studiích, kinosálech, konferenčních místnostech nebo otevřených kancelářích, ale znalosti o ní zužitkujeme také přímo v našem domově. Dost na to, abychom se jí zabývali.

Jak řešit akustiku?

Nejznámější byla vždy plata od vajec, zároveň to byl jeden z největších omylů, který se zde z neznámého důvodu rozšířil. Namísto toho můžeme použít: polyuretanové akustické pěny, nástrojové paravany, kancelářské paravany nebo akustické obrazy.

Jak probíhá pohlcení zvuku?

Pro ideální pohlcování zvuku je potřeba soustředit se na široké spektrum zvukových frekvencí a docílit toho, aby byly pokud možno všechny pohlcovány rovnoměrně. Obecně platí, že čím tlustší je molitan, tím více pohlcuje nízké basové frekvence. Ty vysoké bývají z části pohlcovány vybavením místnosti, avšak pro zlepšení akustiky je potřeba obložit správná místa některým z druhů akustické pěny či akustického obrazu. Akustická pěna má speciální porézní strukturu, která je při pohlcování zvuku velmi efektivní. Díky správnému složení zvuk neodrazí, ale je rozptýlen do struktury molitanu, kde je kvůli obrovskému množství vzduchových kapes a bublinek pohlcen.

Jak fungují akustické pěny?

Posloucháte právě svůj audio systém, nebo jen odraz od stěny? Správně je obojí. To, co slyšíme, bývá kombinace přímého zvuku a zvuku odraženého od stěn v místnosti. Odrážený zvuk se pohybuje po místnosti a dojde k posluchači mnohem později než přímý zvuk. Je tak pro nás nežádoucí. Vše právě záleží na tom, jak je akustika v místnosti upravena a jaké materiály jsou použity. Zvukové vlastnosti udává koeficient zvukové pohltivosti α (alfa). Ten určuje kolik zvuku materiál odrazí a kolik ho pohltí. Materiál, u kterého dochází k pohlcení veškeré akustické energie, je tento činitel roven 1, čemuž se často říká tzv. otevřené okno, protože to zvuk neodráží vůbec. Pro tyto účely jsou nejvhodnější právě materiály s porézní nebo vláknitou strukturou jako jsou akustické pěny, akustické obrazy. Naopak pokud je α = 0, znamená to úplný odraz. Nejhorší jsou přitom materiály, které zvuk nepohlcují téměř vůbec a zcela jej odráží, jako jsou například beton nebo cihlová zeď. Koeficient pohltivost těchto materiálů se pohybuje v řádech setin.Tyto materiály pak kvůli odrazům mění charakter samotného zvuku a způsobují přeslechy, ozvěny nebo špatnou srozumitelnost mluveného slova.

Přidáním akustického molitanu na správná místa se docílí absorpce zvuku namísto jeho odražení. Tím se odstraní nežádoucí přeslechy, šumy a sníží se dozvuk, což je další důležitá vlastnost určující dobu, za kterou se zvuk vytratí z místnosti a stane se neslyšitelným.

Co je vlastně již zmiňovaný akustický obraz?

Mnoho moderních domácností a prostor jsou spíše umělecká díla, než místa účelná a vhodná pro samotné žití či práci. Mnoho rovných a naleštěných ploch spolu s moderními materiály jsou hlavním nepřítelem akustiky – prvku tak důležitému pro správné fungování a pohodlný život. Drahé reprosoustavy zůstávají z obrovské části nevyužity, protože kvalitně produkovaný zvuk naprosto zničí samotná místnost nevhodná pro poslech. Dochází v nich také ke zkreslování mluveného slova a špatné srozumitelnosti.

Řešení těchto problémů však nebývá složité:
- pohledová strana a boky výrobku jsou pokryty kvalitní látkou 
s neomezenými možnostmi potisku; látka je antistatická a omyvatelná vodou;
- 7 cm silná akustická výplň 
z vysoce pohltivého materiálu MOLITAN® S 3535 F s otevřenou buněčnou strukturou obsahuje miliony malinkých vzduchových kapes, které efektivně pohlcují procházející zvuk;
- bílá zádová deska jako nosný prvek bytelné konstrukce dobře pruží a tlumí vibrace nižších frekvenčních pásem;
- hranolová konstrukce zajišťuje tolik potřebný odstup výrobku od stěny; toto řešení výrazně zlepšuje účinnost a také obsahuje 2 háčky pro upevnění na zeď;
- vzduchová mezera je nezbytným prvkem pro správnou funkci systému; její velikost se definuje akustickou studií, popřípadě výpočtem, na jehož základě se volí správná velikost hranolové konstrukce; výchozí tloušťka jsou 3 cm;
- háčky na zadní straně nepřečnívají přes horní okraj Homeboardu a 
z pohledové strany, tak nejdou vidět.

Co závěrem?

Pokud toužíte po zvukovém zážitku, akustiku je dobré zohledňovat. Ostatně už jen po akustické stránce dobře zvládnutý koncert za to stojí. Co třeba The Young Gods?

Tagy Akustika

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY