Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Akustický Gibson Everly Brothers SJ-200

Duo Everly Brothers vydláždilo na přelomu padesátých a šedesátých let cestu kapelám Beatles, Simon & Garfunkel nebo Rolling Stones – bratři Phil a Don Everlyovi, kteří kombinovali apalačské country s tehdy novátorským rock'n'rollem, měli během pouhých pěti let na špici hudebních amerických žebříčků rekordních 15 hitů. Odkaz a tvorbu Everly Brothers, která jim vynesla čest být mezi prvními deseti umělci uvedenými do Rock and Rollové síně slávy, nyní značka Gibson připomíná limitovanou edicí akustické kytary Everly Brothers SJ-200, vyráběné ve firemním Custom Shopu.

Základ korpusu tvoří javor s plamínkovou kresbou v kvalitě AA, pro stavbu horní ozvučné desky byl vybrán smrk sitka ošetřený tepelnou úpravou zvyšující rezonanci a sustain tónu, konstrukci zpevňuje ručně opracované žebrování typu X a finální nástřik je z nitrocelulózového laku, jenž umožňuje dřevu dýchat a přirozeně dozrávat, čímž se v průběhu let zlepšují jeho zvukové vlastnosti.

Krk s kulatějším profilem je lepen ze dvou kusů javoru a ořechového plátu, palisandrový hmatník o radiusu 12 palců nese 20 středně silných pražců, lemovky hran, „korunkové“ poziční značky z pravé perleti a kostěný nultý pražec široký 43.8 mm. Menzura byla vypočtena na 25.5 palců (648 mm).

Palisandrová je i kobylka Moustache J-200 doplněná kostěnými kotvícími kolíčky, ladění obstarávají spolehlivé celokovové strojky Grover Rotomatic ve zlatém chromu a pravou perleť najdeme také u loga firmy a šesti intarzií zasazených do kobylkové základny osazené kompenzovaným sedlem. Výrobce v daném případě ctí koncepci originálních předloh, takže nástroje nejsou vybaveny ozvučným systémem.

Akustický Gibson Everly Brothers SJ-200 v černém laku Ebony se speciálním duálním pickguardem v krémovém odstínu vyjde na americkém trhu na cca 8000 dolarů. Limitovaná sběratelská série z Custom Shopu je dodávána s luxusním pevným pouzdrem, certifikací a dalšími doplňky.

Tagy Gibson Gibson Everly Brothers SJ-200

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY