Přejít k hlavnímu obsahu
Album Totem je pestrá a přímočará nahrávka a zároveň oslava čtvrtstoletí existence kapely. | Foto: press-kit umělce
Album Totem je pestrá a přímočará nahrávka a zároveň oslava čtvrtstoletí existence kapely. | Foto: press-kit umělce
Martin Hošna -

Agresivita Soulfly na novém albu Totem nezná hranic

Max Cavalera je již legendou thrash/deathmetalového žánru, u jehož zrodu stál v hlubokých osmdesátkách. Dvanáctá řadová deska Totem od Soulfly je učebnicí stylu, který v jeho rukách nemá šanci zestárnout.

Brutální riffy, kvílivá kytarová sóla v duchu Slayer, štěkavý vokál a texty plné násilí a nasranosti. Většinou tříminutová stopáž skladeb, které ještě více zesilují rychlost a agresi. Soulfly vytvořili přímočaré metalové dílo, v němž se zuřivost mísí s typickými beaty z dílny Sepultury, hardcoreovým tempem a chytlavým groovem.

Otvírák Superstition má návykový refrén; je to ale drtivý bestiální song, který šikovně kombinuje zdánlivý zvukový chaos s precizním death metalem. V tomto duchu pokračuje hned následující Scouring The Vile a i v dalších zářezech Rot in Pain či Filth Upon Filth agresivita nabírá na rychlosti a zběsilosti. Max nenechává posluchače ani na chviličku odpočinout, zpomalí jen v epické The Damage Done, v níž to vře feelingem Chaos A.D. od Sepultury, ovšem za doprovodu ječivých sól a trylkovaných meziher.

Do krátkodechých zvukových experimentů se Soulfly pouští v titulní Totem či v Ecstacy Of Gold, aby vzápětí staccatovými riffy a štěkavým vokálem rozvířili thrash/deathovou hladinu ještě víc. Malou poctu black metalu si muzikanti vyšvihli v závěrečné Spirit Animal, nejdelší písni na albu, které v sobě zahrnuje jak drtivé pasáže, tak podivuhodné éterické reggae. Důstojná coda na závěr, která dokládá Maxovu zálibu v podivnostech a průkopnických experimentech.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Personální rošáda se Maxovi vyplatila. Přestože dlouhodobý člen a vynikající kytarista Marc Rizzo již v sestavě není, náhrada v podobě Mike Leona je více než dostačující. Ze Soulfly se do jisté míry stala rodinná kapela; na bicí zdárně hraje Maxův syn Zyon Cavalera, s vokály v poslední písni vypomáhá jeho nevlastní syn Richie.

Řada hostů tu hraje důležitou roli, jako například John Tardy z Obituary se svým growlováním ve Scouring The Vile nebo Chris Ulsh (Power Trip) se svými masivními disonantními kytarovými sóly. Album Totem je pestrá a přímočará nahrávka a zároveň oslava čtvrtstoletí existence kapely.

Soulfly - Totem

Soulfly – Totem

Nuclear Blast, 40:08

Thrash/death metal

80 %

Tagy Soulfly – Totem Sepultura Max Cavalera Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY