Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Aby vám to na festivalu hrálo

Léto je v plném proudu a k němu patří hudební festivaly. Nebudu teď hodnotit jejich úroveň a vyzdvihovat ty nejlepší, ale pokusím se poskytnout pár užitečných rad, abyste si takové hraní na podiu užili. Hraní pod širým nebem má totiž jistá specifika a úskalí.

Nebudu zde dávat nějaké mentorské rady, ale zaměřím se na technické a organizační problémy, které mohou před a během vašeho vystoupení nastat.

1) Včasný příjezd

Hlavní zásadou je přijet na své vystoupení s dostatečnou časovou rezervou. Nic totiž tak nerozhodí kapelu (a zároveň i pořadatele) jako právě pozdní příjezd. Při vlastním koncertu např. v klubu máte obvykle na přípravu aparatury a pódia dost času, ale na festivalu, kde na sebe musí vystoupení navazovat, je každé byť sebemenší zpoždění takřka fatální chybou.

2) Rozdělení rolí

Dále byste měli mít již předem dohodnuto, co kdo bude během přípravy na pódiu dělat (pokud tedy sebou nevozíte armádu bedňáků), v jakém pořadí se budete zvučit a nastavovat odposlechy. Také je dobré mít vždy po ruce i člověka, který vaší tvorbu dobře zná a který bude během zvukovky poslouchat, jak to hraje tzv. „ven“. Tento člověk pak může upozornit zvukaře festivalu na vaše případné speciální požadavky (předpokládám, že málokdo z nás si může dovolit vozit s sebou svého zvukaře). Pokud zvukař uvidí, že má na pódiu perfektně sehranou kapelu (myslím tím nejen po muzikantské stránce), jistě i jemu se bude lépe pracovat a vyjde vám vstříc při osobních požadavcích.

Pohoda tradičně slibuje skvělý line-up, o kterém by si většina českých festivalů mohla nechat zdát...

3) Muzikantská profesionalita

Dalším bodem by měla být vaše profesionalita (a to i v případě, že vaše kapela je ryze amatérská). Tzn. nepovzbuzovat se před hraním přílišným množstvím alkoholu. Obzvláště za horkých a slunných dní se může i pár piv sakra vymstít.

4) Pitný režim

Pokud je vám vymezen hrací čas v denních hodinách, myslete i na to, že pódium stojící na přímém slunci není chladné sklepení klubu a přizpůsobte se tomu. Tzn. dodržujte pitný režim. Takový kytarista, který se při vypjatém sóle skácí na zem vlivem emocí a pro potěchu fanynek je v pořádku, ovšem svalit se v důsledku dehydratace či totální opilosti už zase tak efektní není, proto volte raději nealko.

5) Nepřehřívání mazlíčků

Rovněž myslete na své nástroje a aparaturu. Pokud je to jen trochu možné, nechte své zesilovače ve stínu. Totéž platí i pro případ deště: co nejdále od hrany pódia. Kytara trochu toho horkého letního žáru či dešťových kapek snese, ale bude asi hůře držet ladění, takže ladičku rozhodně nezapomínejte kdesi v zákulisí. A to bohužel platí jak pro nástroje levné, tak drahé, opatřené zámky mechaniky či tremola... málo platné, zákon fyziky je neúprosný.

6) Viditelnost displeje

Pro kytaristy používající podlahové multiefekty či procesory, nebo prostě jakýkoliv pedalboard, mám ještě jedno upozornění. Uvědomte si, že váš v klubu vždy tak perfektně čitelný displej či led diody vašich efektů, nebudou na přímém sluníčku vůbec vidět. Pokud tedy potřebujete během hry vidět na displej či ledky a nemůžete si dovolit mít pedalboard někde uklizený ve stínu, je potřeba jej alespoň nějak zastínit.

Zde může pomoci i prostá konstrukce z kartonu, ale viděl jsem pedalboard nádherně zasazený do vysloužilé dřevěné bedny od odposlechu a byla to paráda... displeje perfektně čitelné, vše pohodlně přístupné a ještě chráněné proti slunci, dešti či jiným neblahým vlivům.

Ovšem jednu nevýhodu taková konstrukce přeci jen má: váhu. Takže pokud se necháte tímto nápadem inspirovat, ušetřete si buď na svalnatého bedňáka, nebo na šikovného ortopeda. Pro ty, kdo chtějí ušetřit za obojí, jsou tu ale ještě jiné varianty. U jednoho kolegy jsem viděl pedalboard krytý upravenou stříškou ze zahradního lehátka. Varianta lehká a levná, leč nepokoušejte se tuto stříšku odmontovat z manželčina lehátka! Jinak vám záda zhuntuje ona a toho ortopeda si budete muset sehnat stejně. Ovšem disponujete-li dostatečně tolerantní a hodnou manželkou či přítelkyní, zkuste se s ní domluvit po dobrém.

Přelom července a srpna patří tradičně alternativní Besedě u Bigbítu v Tasově...

7) Bacha na kelímky

Další dobrá rada nad zlato je: nenechávejte si nikdy kelímky s pitím sloužící k občerstvení během vaší produkce v blízkosti nástrojů, nástrojovky a jiných vlhko nemilujících zařízení. Téměř vždy se totiž najde něčí zbloudilá nožka či botka a taková voda, nebo nedejbože sladká limonáda v pedalboardu vaši produkci spolehlivě přeruší, neřku-li úplně zruší.

8) Ochrana očí na přímém slunci

Nezapomeňte také na ochranu očí, pokud pódium stojí proti slunci. Mhouření očí při procítěném sólu může být efektní, ale mhouřit oči do davu po celý koncert už moc na místě není. Nehledě na to, že případně riskujete i pád z pódia, když vás slunce oslní na samém kraji.

Tolik tedy pár obecných rad a přeji vám hezké letní dny a hodně dobrých festivalů, ať už je absolvujete na pódiu, nebo pod ním. A hlavně si to všechno ve zdraví užívejte, neboť léto je jak známo bohužel jen jednou za rok.

Tagy jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY