Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 06.02.2018 - 00:01

6 nových efektů od Fenderu

Fender razantně rozšiřuje svou nabídku podlahových efektů o šest nadstandardně vybavených modelů sestávajících z bufferu Level Set, kompresoru The Bends, distortionu Pugilist, overdrivu Santa Ana, delaye Mirror Image a reverbu Marine Layer. Vývoj nové řady krabiček, představených na veletrhu NAMM, měl na starost hlavní návrhář Fenderu Stan Cotey, jenž v minulosti spolupracoval např. s Ericem Claptonem, Edgem z U2 nebo Joem Bonamassou.

Buffer Level Set optimalizuje signál, jenž je negativně ovlivňován dlouhými kabely a množství propojek v pedalboardu a k jeho ovládání slouží potenciometry Level, korekce Hi-Freq, spínač Load a nášlapný footswitch s funkcí mute, která je napojena na výstup pro ladičku.

Kompresor The Bends, nabízející kompresi studiové kvality, je osazen potenciometry Level (celková hlasitost), Blend pro plynulý mix šistého a efektovaného signálu, Drive nastavující míru komprese a Recovery určují rychlost jejího náběhu.

Distortion Pugilist je vybaven dvojicí zkreslovacích okruhů (A/B) se samostatným ovládáním gainu a tónové clony, společnou hlasitostí, Blendem míchajícím poměr obou větví a spínačem pro sériové nebo paralelní zapojení obou okruhů doplněných přepínačem Bass Boost.

Overdrive Santa Ana s možností navýšení gainu aktivací footswitche Boost využívá obvod postavený na FET tranzistorech dodávajících tónu potřebný objem a ciltivou dynamickou odezvu. Ovládání tvoří čtyřpásmové korekce, Level, Drive a dvoupolohový přepínač Voice měnící charakter zvuku.

Delay Mirror Image s trojicí typů dozvuku (Digital, Analog, Tape) disponuje známými potenciometry Level, Time, Feedback plus ovladači Rate a Depth, nastavující rychlost a hloubku modulační vlny. Kromě toho lze využít dvou zvukových režimů přepínaných switchem Variation a dvoupolohovým spínačem volíme rytmickým pattern s tečkovanými osminami.

Reverb Marine Layer s potenciometry Level, Pre Delay, Damping a Reverb Time nabídne tři základní mody (Hall, Room, Special), stejně jako v případě delaye zde najdeme páčkový přepínač Variation pro volbu dvou režimů a další možnost úpravy zvuku v podobě filtrace.

Šasi krabiček jsou vyrobena z eloxovaného hliníku a kromě aktivační diody efekty disponují i potenciometry s podsvícenými ryskami čepiček, usnadňujících orientaci a editaci v koncertních podmínkách. Všechny modely mají na čelním panelu vstup adapteru a přepínač LEDs pro aktivaci informační diody, reverb a delay přidávají funkci On/Off Dry Kill pro zapojení do paralelní efektové smyčky a drive Santa Ana je vybaven spínači true nebo bufferovaného bypassu a volbou FS Select Level / Drive. Chytře a prakticky řešená je plastová výklopná šachta 9V baterie s magnetickým uzávěrem, umístěná na kratší straně krabičky pod nášlapným footswitchem.

Nové efekty z produkce Fenderu by se měly v evropské distribuci objevit pravděpodobně na přelomu března a dubna za následující ceny: buffer Set level - cca 100 eur, kompresor The Bends - cca 110 eur, distortion Pugilist - cca 100 eur, dealy Mirror Image a reverb Marine Layer - shodně cca 125 eur a overdrive Santa Ana - cca 180 eur.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY