Přejít k hlavnímu obsahu
Scott Devine | Foto: Youtube
Scott Devine | Foto: Youtube
Honza Hrbek -

5 youtuberů, kteří vás posunou ve hře na basu

Zatím se nenašlo nic, co by nahradilo živého učitele z masa a kostí, který vám rovnou řekne, že něco děláte špatně a jak to máte napravit. Ale třeba nemáte možnost se k takovému učiteli dostat. Bydlíte uprostřed oceánu, nebo jste závislí na gumových medvídcích a na lektora nezbývají peníze. Nebo máte obrovské ego a nenecháte si do své techniky moc mluvit. V tom případě vám zbývají youtubeři, kteří vám ukáží co a jak.

1. Scott’s bass lessons

Scott Devine to vzal skutečně od podlahy a vybudoval si obrovskou základnu fanoušků, kteří za jeho videolekce platí. Není se čemu divit, jeho přístup k dělání videí je velice profesionální a svou úplností připomíná instruktážní videa, která vydávali největší machři už před 40 lety. Navíc, pokud si zaplatíte přístup ke všem lekcím, najdete tam nejspíš i něco od svého oblíbeného basisty. Scott se známými hráči točí celkem pravidelně.

2. Ariane Cap pro notreble.com

Ariane je další profík, její průprava začala u klasického klavíru, ale brzy se nechala zlákat k jazzovému basování. Její lekce jsou zdarma přístupné na youtube. Hovoří v nich více do hloubky o jednotlivých technikách a „fórcích“, které by měl mít v arzenálu každý basák, který to se sebou myslí trochu vážně. Pokud chcete svoje hraní posouvat a přitom techniku, kterou pilujete, i pochopit, Ariane je jasná volba.

3. Adam Neely

Nejen basou živ je člověk, stejně jako nejen kytarový sóla patří k muzice. A proto si dopřejte pár videí od Adama Neelyho. Je to moderní youtuber se vším všudy – jeho obsah pokrývá všechno od „cáklých“ nápadů po seriózní hudební vědu a záznamy hraní. Zejména jeho videa o hudební teorii a pravidelné seance nad otázkami diváků stojí za to. I když se může dobře stát, že pokud nemáte Berklee, přejdou některé jím nabízené informace hodně vysoko nad vaší hlavou. Nebudete v tom sami. A u těch otázek se dobře pobavíte.

4. Davie 504

Teorii na tomto kanále nehledejte. A vlastně ani techniku podle Davieho nepilujte. Ale po denní lopotě nad polyrytmy a walking bass linek si třeba budete chtít odpočinout a dozvědět se, jak by zněli Korn, kdyby je někdo hrál kukuřicí. Davie se proslavil videi, ve kterých navázal sto basových linek za sebe. Než budete chtít křičet, že je to jen komediant, doporučuji si tyto videa projít. Ukazují, že pod vrstvou někdy prvoplánového humoru se skrývá basák – srdcař. Třeba vás inspiruje při psaní vlastní muziky.

5. Marlowe DK

Tento chlapík je ze staré školy, nabídne specifický lick, který zapojí do cvičení, zahraje ho pomalu, pak rychle, poskytne vám transkript a pak už je to jen na vás. A věřte, tenhle jednoduchý koncept je pořád stejně účinný, jako vždycky byl.

Bonus: Basárny

Honza s Honzou se věnují převážně basovému humoru, který je často za hranou jakéhokoliv vkusu, ale jejich videa se těší takové popularitě, že dotazy na další díl jejich pořadu Basárny najdete snad pod všemi videi účtu kytary.cz. Tak je radši zmíním rovnou, než by mi to jejich fanoušci otloukli o hlavu.

Tagy lekce na YouTube jak na to; vzdělání

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY