Přejít k hlavnímu obsahu
JTK -

5 přeceňovaných „nejlepších kytaristů na světě“

Schovávám se, mažu jméno ze zvonku a nechávám se přejmenovat. Proč? Protože jsem napsal tenhle zpochybňující článek. Je to čistě osobní názor, do kterého promítám i značnou míru nadsázky a ironie. Při výběru těchto jmen neberu v potaz jejich všeobecnou slávu, sílu osobnosti a jak brzo zjistíte, ani historický význam. Vybírám jména, která často zaznívají v souvislosti s „nejlepším kytaristou“ a já nechápu proč.

1. Herman Li

Nikdy jsem nepochopil obsesi tímhle kytaristou a už vůbec ne kapelou Dragonforce. Slyšet Hermana a jeho nepochybně vytříbenou techniku poprvé, řeknu si „wow, slušnej arzenál“. Pak se přes několik fází nudy dostávám do stádia, kdy nechci už na dlouhou dobu nechci slyšet elektrickou kytaru od sedmého pražce výš. Hledal jsem videa, která by to dokazovala, ale nejvíc mě zaujalo tohle. Protože v bazénu chceme hrát všichni, že jo.


2. Eric Clapton

Hm, a je to tady. Sorry, ale to „Eric Clapton je nejlepším kytaristou všech dob“ nechápu. Au. Někde jsem četl docela zajímavý komentář, že album Unplugged bylo jen důkazem ztráty kreativity. Nevim, dál. Chápu, že hraje skvěle, má výbornou aranž a „hitovost“ jeho nejslavnějších pecek, artikuluje tón jako blázen… O tom žádná. Ale nerozumím, odkud se vzala ta místy až nekritická glorifikace.


3. Angus Young

Už tady padlo jméno Eric Clapton, tak hůř už snad být nemůže. Nebo jo? Dobře, řekl jsem to. Angus Young. Krom toho, že se mi na Anguse nehezky kouká (ta imitace záchvatu a kryplo-poskakování ve mně probouzejí spíše soucit), tak mám ještě pocit, že slyším stále totéž jen v několika menších obměnách. Nebo ne? Jinak AC/DC 4ever, to je jasná věc \m/.


4. Joe Satriani

Opět není pochyb o technických kvalitách tohohle kytaristy. Ale jeho hudební přínos spočívající v nekonečné a nikam nevedoucí přehlídce těchto technik v kulisách automatických bubeníků mi prostě přijde. Prostě nikam nevedoucí.


5. Jimi Hendrix

Příběh a mýtus, romantické hrdinství a zbožštění tady vnímám jako silnější aspekty než realitu. Mýty se ze své podstaty nerozporují a rozporovat se vlastně ani nesmějí. Jen si říkám, jestli by slova „Jimi Hendrix byl nejlepším kytaristou všech dob“ nemělo nahradit tázání se po jeho významu a všeobecném kulturním přínosu. Které jsou nezpochybnitelné. Říct, že byl nejlepším kytaristou na světě vidim jako redukování tohohle významu. A není to spíše na škodu?

Usain Bolt je nejlepší sprinter na světě a Jan Železný je nejlepším oštěpařem. Je ale van Gogh nejlepším malířem a Jimi Hendrix nejlepším kytaristou? Já si vážně myslim, že ne, ačkoliv se z obou totálně posírám.

Tagy humor Jimi Hendrix Eric Clapton Joe Satriani Angus Young Herman Li

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY