Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek - Po, 04.03.2019 - 12:00

3 tipy, kde se na netu přiučit nahrávání

Zabrousíte-li do vod domácího nahrávání a produkce, rychle zjistíte, že je třeba se učit. A to pořád. Nejlepší metodou je samozřejmě dělat někde ve studiu, pokud možno s lidmi, kteří se v oboru prosadili a je za nimi mnoho dobré práce. To si myslím nejde nijak nahradit. Nicméně, pro nás normální smrtelníky, co chodíme do práce a máme rodiny, existují i jiné cesty.

Zaměřuji se na zdroje, které se zabývají především nahráváním, mícháním a okrajově masteringem. Tréninkové věci, které potrápí vaše uši, necháme na jindy. Stejně jako kanály a knihy zdarma, které mě v nahrávání posunuly k lepším výsledkům. Nepopírám, že mít kvalitní mikrofony je pro nahrávání důležitější, ovšem tohle jsou z mého pohledu taky skvěle investované peníze. Navíc je to levnější než většina pluginů a vybavení. Z věcí, které jsem sám vyzkoušel, vybírám tři klíčové, které mě naučily tomu podstatnému.

1. pureMix

Předplatné na tři měsíce = 3 x 39 dolarů, minimálně tři měsíce

Server založený na velmi dobře udělaných videích se špičkami oboru dal dohromady Fab Dupont. Ten je sám špičkou v oboru mixu a také hudební produkce. Podle mého je i docela dobrý učitel. Za své peníze dostanete přístup ke všem videím (některá jsou zdarma, můžete vyzkoušet) a většinou tracky (nebo aspoň část – třeba Red Hot Chili Peppers). Videa jsou docela hutná a produkčně náročná, takže – když to zkrátím – jednou za rok si ty tři měsíce dopřeju a zpětně dokoukám všechno, případně se k něčemu vrátím. Server sleduje nahrávání, mix a mastering. Není zaměřen na jednotlivé produkty či pluginy, jde spíše po činnostech. A to docela extenzivně. Chcete vidět, jak Al Schmitt nahrává a míchá jazz? Tak jste prostě v jedné místnosti s ním a vidíte téměř každý detail. Navíc s jeho komentářem. Chcete vidět od začátku dokonce obrazovku mixu, který dělá Chris Lord-Alge, Andrew Schepps nebo Mick Guzauski? Je to tam i s jejich komentářem. Zvuková kvalita velmi dobrá – na dobrém poslechu (jinak to nemá moc smysl) prostě slyšíte každý pohyb a změnu.

Tento druh videí převažuje, ale najdete i tutoriály – co to je komprese a jak se ji učit slyšet, k čemu a jak použít reverb, co je dnes mastering a proč je důležitý, to všechno můžete vidět na konkrétním materiálu. Doporučuji v rámci tohoto serveru tři věci, které mi pomohly nejvíce.

- Fab Dupont a jeho How to listen série. Tam je velmi dobře ukázáno, jak funguje lidský poslech, jaké jsou klamy a časté chyby, na co se zaměřit.

- Nahrávání s Al Schmittem. Sice nikdy nebudu mít ani zlomek vybavení a hlavně lidí, se kterými pracuje, ale dopady umístění mikrofonů jsou v jeho videích velmi dobře popsány a to včetně dobrých zvukových ukázek.

- Série Mixing Lifeboats. Jedna písnička a míchá ji nazávisle na sobě šest lidí. K dnešnímu dni jsou venku mixy Faba Duponta, Chrise Lord-Algeho, Micka Guzauskiho nebo Andrewa Scheppse. Když se na tato jména blíže podíváte a hlavně poslechnete jejich práci, pochopíte, že na stejné písničce uvidíte úplně jiné přístupy. Nejen techniky, ale celkové přístupy. Velmi inspirativní a vztažitelné k vlastní zkušenosti. Navíc legrace.

Plusy: stylová rozmanitost, špičky oboru, velmi dobrá kvalita videí

Minusy: cena

2. Groove3

30 dní = 15 dolarů

Groove3 oproti pureMixu působí o dost skromněji – jak produkcí videí, tak jejich obsazením. Má ale jednu velmi podstatnou výhodu. Zaměřuje se přímo na jednotlivé produkty. A je tam daleko větší množství videí – šance, že tam bude něco vhodného právě pro vás, je větší. Je tam také trochu více detailů – zatím mi nikdo nikde odborněji lépe nevysvětlil, co je a jak funguje ekvalizér. Trochu nerdy, ale pokud chcete nahlédnout do detailu toho, s čím pracujete (eq, komprese, reverb) a máte čas (obecně jsou tam všechna videa docela dlouhá, místy oproti jiným serverům až zdlouhavá), toto je jasná volba. Opět vyberu tři věci, které mi nejvíce pomohly.

- Všechno ohledně Reaperu (DAW, ve kterém dělám). I když Repaer má vlastní velmi dobrá videa, které bohatě stačí i na pokročilé zvládnutí, Groove3 mě posunul ještě o kus dál a podstatně zefektivnil moji práci.

- Tutoriál k H-Reverbu od Waves. Můj velmi oblíbený plugin vysvětlen velmi názorně a hlavně kompletně, nad rámec běžných uživatelských videí, kterých je na YouTube dost. 

- Tutoriál k Waves Tune. Na jednom projektu jsem byl kdysi požádán o doladění zpěvu. Času málo, tohle video mně podstatně pomohlo k ovládnutí tohoto netriviálního pluginu. Tak trochu záchrana. Zvláště pokud najdete na Groove3 videa k vámi používaným produktům, je měsíc na tomto serveru něčím, co byste si měli dopřát. Potřebujete to více než další plugin (přestože je zrovna ve slevě).

Plusy: cena, produktově zaměřená videa

Minusy: občas trochu zdlouhavé, nenašel jsem tracky, uživatelsky trochu zastaralé prostředí

3. Produce Like a Pro Academy

Měsíc = 17 dolarů

YouTube kanál Warrena Huarta je jeden z nejlepších zdrojů zdarma. I proto mě zaujalo, co vlastně nad rámec tohoto dokáže nabídnout a pár měsíců jsem si vyzkoušel. A je to tak, jak říká – nejvíc nabízí komunita lidí s podobným zájmem, jako je ten váš. A ano, nějaká ta kompletní videa. V první chvíli jsem trošku pochyboval o své investici, možná taky díky hodně nevlídnému uživatelskému prostředí (když jsem chtěl subskripci zrušit, musel jsem to udělat přes email, a bylo mi potvrzeno, že jinak to nejde, to je trochu oldschool).

Nicméně, nikde jsem nečetl lepší diskuse. A hlavně, nikde jsem neviděl lépe zvládnutý žánr mix critique. Lidé posílají mixy buď svoje, anebo serverem poskytnutých tracků a ty jsou pak ve speciálním videu velmi podrobně (a mile!) rozebrány a porovnány s ostatními. To je docela dobré i pro vlastní sebevědomí a sebedůvěru. Řekl jsem si, že letos tam už svůj mix pošlu...

Plusy: komunita, komunita, komunita, jinde jsem to takto rozvinuté neviděl

Minusy: zastaralé a zmatečné prostředí webu

Závěrem jen zopakuji, odpusťte si letos pár pluginů a dejte peníze do svého vzdělání. Uškodit to nemůže a věřte, že vám to nejen pomůže k lepším výsledkům vlastní práce, ale ta práce vás bude ještě i více bavit.

 

Tagy domácí studio jak na to
JdG
Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel, nahrávač.   Mým hlavním koníčkem je hudba. Baví mě nejen kytara, ale vcelku cokoliv dobrého. Na kytaru hraju od 1991, v roce 1996 jsem měl první koncert. Mám za sebou několik des…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY