Přejít k hlavnímu obsahu
mbx - Pá, 05.12.2014 - 11:00

10 vět, které nesmíte vyslovit před hudebníkem

Pokud jste manažer, hasič nebo třeba pokladní v supermarketu, nikdo si k vám nedovoluje tolik narážek jako "obyčejní" lidé k hudebníkům. Hudba je pořád braná jako koníček, sranda, legrace s kamarády ve zkušebně či na koncertě. Vždyť každý má právo na takové to vyblbnutí se, že? Hlavně ti mladí... a až se vyblbnou, tak šup do pořádné práce.

Ale co to je pořádná práce? Pro hudebníky je to právě hudba. To jsou nekonečné hodiny cvičení na nástroj, komponování, zařizování hraní, sebepropagace, tahání aparátů, únavné přejezdy v dodávce, buse či letadle, atd. A to vše s vidinou, že se vám vynaložené úsilí možná vrátí. Kolik lidí by bylo ochotných pracovat za takovýchto podmínek? Proto si dávejte dobrý pozor právě na tento typ vět a soudů, které můžete i v dobré víře před hudebníky vyslovit.

1) Aha, tak ty seš muzikant. Ale co je tvoje reálná práce? Jako, co děláš přes den?

Slavná hláška, na kterou si už stěžoval Bill Bruford (bubeník kapel YES a King Crimson). Co na to říct? Aha, tak vy jste doktor? Ale co vlastně doopravdy děláte? To přeci nedává smysl. Jednou máte práci a ta se neptá, kdy je potřeba vykonat. Takže vy častěji pracujete přes víkendy a po večerech, kdy zase "normální" lidé odpočívají nebo se chodí bavit třeba na vaše koncerty.

2) Hele, a proč to nezkusíš třeba v Superstar nebo v Hlasu?

Tahle rada znamená pro mnoho hudebníků a zejména zpěváků a zpěvaček rozbouřenou hladinu hormonů. Proč to nejde zkusit ten, kdo se sám ptá?

3) Tak co, kdy tě uslyšíme v rádiu?

Až rádia přestanou hrát ty komerční s&@c#¥!!!

4) Když by ti nevyšla kariéra v hudbě, jaký máš záložní plán?

A jaký máš ty? Musíte mít na všechno pojistku? To je smrtelné zaklínadlo maloměstského uvažování. Když něco děláte naplno, nemůže se stát, že to nevyjde. Tečka.

Pohádky nejsou jen pro děti...

5) Mám skvělý nápad na písničku...

A já ti poradím, jak upéct křupavější housku, jak lépe ovládat řadící páku nebo jak rychleji dopadnout zločince. Všichni máme spoustu skvělých nápadů. A ta krása je v tom, si do toho navzájem nekecat, nekibicovat, ale vychutnat si výsledek. Je zvláštní, kolik lidí se narodilo s darem být nejlepším fotbalovým trenérem, profesionálním politikem nebo právě neobjeveným textařem. Ovšem všechny tyto talenty potkáte nejčastěji u půllitru našeho zlatého moku.

6) Ta vaše kapela zní jak Foo Fighters...

Dobře míněná pochvala a snaha zasadit vás do lepší společnosti. Ale přátelé, většina hudebníků chce znít originálně a mít pocit, že vytvořili nový, unikátní styl.

7) Mohl bys zahrát místo našeho kytaristy v revival kapele? Nemůžeme ti sice dát žádný honorář, ale pivo je zdarma!

Skvělá nabídka, která se většinou odmítá slovy "víš, já už ten večer něco mám". Vždyť kdo by se nechtěl naučit tříhodinový repertoár, zaplatit si dopravu a odtahat aparát kvůli pár pivkům... Instalatér vám taky nevymění trubky za kafíčko a dortíček.

8) Tak ty seš muzikant, jo? A seš fakt dobrej?

Nikdo nezpochybňuje kvality doktora, když jde na operaci. Schválně, zkuste se ho zeptat, kolik už zabil pacientů, než se to naučil?

9) Bude to skvělá příležitost pro vaše zviditelnění a kdoví, třeba tam zrovna potkáte někoho z rádia nebo nahrávací společnosti.

Věta vyslovovaná pořadateli v naději, že kapela či interpret kývne na nabídku hraní zdarma. Hodně často to na hudebníky funguje, ale ještě častěji si vás tam nikdo, ale vůbec nikdo nevšimne.

10) To musíš úplně válet v Guitar Hero...

Ne, Guitar Hero je hra, kde mačkáte čudlíky a sledujete světýlka, kdežto hraní na opravdovou kytaru je úplně jiný svět.

Máte nějaké další zkušenosti s podobnými perlami na svoji adresu?

Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY