Přejít k hlavnímu obsahu
King Diamon složil jedno album téměř celé přes noc | Foto: Wikipedie
King Diamon složil jedno album téměř celé přes noc | Foto: Wikipedie
Jan Hamerský -

10 neuvěřitelných (polo)pravd o King Diamondovi

Coroner, Emperor, Krabathor, Master‘s Hammer, Nuclear Assault, Tormentor a letos Mercyful Fate. Metalových legend, které se vrátily ze záhrobí, náš klíčový žánrový festival Brutal Assault uvítal víc, ale King Diamond je přeci jen jiný kalibr. V deseti bodech vysvětlím proč.

1. Michael Moynihan, spoluautor blackmetalové antologie Lords of Chaos, ho nazval „jediným představitelem satanského metalu 80. let, který byl víc než pozérem, co ďábelskou image jenom šokuje.“ Kinga k horrorovému metalu přivedl paradoxně pouťový cirkus Alice Coopera.

2. King zpívá falsetem o pěti(!) oktávách do víceméně tradičního heavymetalu. Mercyful Fate se však spolu s Bathory, Celtic Frost, Hellhammer a Venom počítají mezi první blackové kapely. Možná je to tradovaný zinařský přehmat, možná je to Mabellyne.

3. Na Garage Inc. od Metallicy je jedenáctiminutová pocta Mercyful Fate z úryvků písní Satan's Fall, Curse of the Pharaohs, A Corpse Without Soul, Into the Coven a Evil. King si ji s prominentními obdivovateli párkrát zapěl také na pódiu a Kingův krajan Lars Ulrich mu laskavost oplatil hostováním na desce In The Shadows (1993). Další pocta? Spíš ne.

4. Jen jedno album složil téměř celé přes noc. Tři čtvrtiny materiálu pro Abigail (1987) vznikly během neobvykle divoké bouře. Aby zachytil třináct postav v pláštích, dostavník a dětskou rakvičku, hlavní motivy noční můry, která se mu zdála předtím, než ho bouřka vzbudila, uvařil si údajně kávy rovnou celý hrnec.

5. Natočit Abigail na čtyřiadvacet pásek bez ProTools byl také porod. Vládce Chaosu, při kterém jedna ruka vážně nevěděla, co dělá druhá, si tvůrčí proces samozřejmě užíval také.

6. Duchové Kinga podle jeho slov nenavštěvovaly jen ve snech. Guardianu tvrdil, že v kodaňském domě, kde dřív žil, viděl levitovat hrnky a skleničky.

7. Oženil se až v sedmačtyřiceti letech s maďarskou zpěvačkou Livií Zita (2003). Tehdy jí bylo osmnáct let. Partneři jsou v hudbě i životě. Na albech The Puppet Master (2003) a Give Me Your Soul… Please (2007) nazpívala doprovodné vokály a také s ním připravovala reedice klasických desek The Spider‘s Lullabye (1995), The Graveyard (1996), Voodoo (1998) a House of God (2000).

8. V roce 2010 prodělal téměř sedmihodinovou operaci trojitého bypassu. Už dva dny po úspěšném zákroku chodil, jedl tuhou stravu a stal se první pacientem dané nemocnice, který do domácího léčení odešel po svých.

9. Otcem se stal teprve před třemi lety, v jednašedesáti.

10. Zažaloval ho Gene Simmons. Prý okopíroval jeho make-up. Vleklý spor skončil mimosoudním vyrovnáním. Než by se s tím „samolibým pitomcem“ dohadoval, King si maskování raději sám změnil.

Tagy brutal assault King Diamond Mercyful Fate metal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY