Přejít k hlavnímu obsahu
Nejvýživnější hned zkraje, zdroj: Wikipedia
Nejvýživnější hned zkraje, zdroj: Wikipedia
Jan Hamerský -

10 nejkontroverznějších zářezů od Rammstein

Mašinérie poháněná skandály se znovu rozjela. Singl Deutschland už stačil znechutit několik tamních organizací, připomínajících holocaust. I jeho kontroverznost ale bledne vedle těchto deseti zhovadilostí. Ty nejvýživnější, nevhodné pro děti nebo útlocitné dospělé, dávám samozřejmě hned zkraje.

1. Stripped

Pokrýt obrázky cover Depeche Mode záběry Leni Riefenstahlové je fatalita jak z Mortal Combatu. Obzvlášť pocházejí-li z Triumfu vůle, nacistického propagandistického snímku natočeného pro potřeby pořadatelů letních olympijských her v Berlíně (1936).


2. Du Riehst So Gut

Čestné druhé místo obsadila původní verze singlu Du Riehst So Gut z roku 1995. V té totiž narážky na Nietzscheho spis Tak pravil Zarathustra dávají o dost větší smysl. Hlavně proto, že šlo o důležitý inspirační zdroj plavovlasé bestie, nacistického Nadčlověka.


3. Pussy

Když onehdá náš současný prezident vysvětloval, co to teda je ta pussy, trochu se mu to v hlavě možná pomotalo. Určitě totiž tou „pornografickou skupinkou“ nemyslel Pussy Riot. Buďme k němu shovívaví. Láska je přece pro všechny – i pro zapšklé dědky s kompem plným dětského porna.


4. Mann Gegen Mann

A u porna ještě chvíli zůstaneme. Tool možná natočili nahaté s rodičovským kolkem místo fíkového listu, Red Hot Chilli Peppers zas hráli párkrát jen v ponožkách natažených ne nohách, ale Rammstein oběma dali na frak explicitní homo erotikou.


5. Sonne

Klip, který Disneyho Sněhurku z roku 1937 vykládá dost marxisticky a kvůli němuž se dost možná smrtelné dávce heroinu říkají zlatá. Na tom, že Sněhurka zlato šňupe a neužívá ho nitrožilně, zas až tolik nesejde.


6. Links 2 3 4

Lidská a zvířecí společenství se hierarchizují shodně ve chvílích ohrožení. Například mravenci. Spokojeně by si žili své obyčejné životy, dokud se jim jiný hmyz nenabořil do mraveniště. Ukázková fašizace přišla vzápětí a vyústila v ještě větší a tentokrát lidskou tragédii.


7. Mein Teil

Jste to, co jíte, láska prochází žaludkem aneb dieta, kterou doktorka Cajthamlová v životě nepředepíše. Mein Teil totiž vznikl jako každý druhý hollywoodský trhák na základě inzerátu v novinách. Seznamky dvou kanibalů.


8. Mein Land

Nenechte se zmást papundeklovými triky z 60. let ani surfrockovou estetikou. Mein Land provokuje spíš než slaboduchou objektivizací žen nebo odkazy na Pobřežní hlídku právě tou pláží. Psal se rok 2012 a ve Středomoří zrovna vypukla migrační krize.


9. Du Hast

„Proč mě nenávidíš?“ Vždyť přece kdo se podvečer neupálil, ten se to odpoledne s kamarády nebavil. Však to znáte. Při divoké pitce se semele ledasco, lidská důstojnost jde často úplně stranou a přítelkyně se mezitím venku může užírat strachy.


10. Amerika

Poslední klip je nejméně kontroverzní proto, že slogan „Coca-Cola, sometimes war“ by mohl pohoršit snad jedině některé Američany. Stejně tak připomínka Rusy vehementně šířené konspirační teorie o fingovaném přistání na Měsíci, díky němuž USA prý podvodem vyhráli vesmírné závody.

Tagy Rammstein humor kontroverze druhá světová válka

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY