Přejít k hlavnímu obsahu
Keith Richards, foto: Machocarioca (Wikimedia Commons)
Keith Richards, foto: Machocarioca (Wikimedia Commons)
mbx - Pá, 08.05.2015 - 08:00

10 hudebníků, kteří překvapivě přežili svůj životní styl

My, lidé, jsme opravdu houževnatá a překvapivě odolná stvoření, když dojde na věc. Všichni jsme už někdy v životě slyšeli o neuvěřitelných příbězích, kdy lidé dokázali přežít zemětřesení, strašlivé pády, nehody, mučení, hrůzostrašné podmínky v zajetí nebo další projev prezidenta republiky. Pojďme se ale podívat na 10 expertů v oblasti sex, drogy a rock'n'roll, kteří se k údivu všech zúčastněných dožili překvapivě vysokého věku. Jejich příklad není vhodný následování, protože to byste museli mít stejně jako oni nadpřirozené schopnosti výdrže konzumace drog a alkoholu. Jiné vysvětlení totiž není možné...

1. Iggy Pop

Asi nemůžete čekat od chlapíka, který se dobrovolně řeže sklem nebo nožem do hrudi, že bude střízlivý. K jeho šíleným kouskům na pódiu napomáhala závislost na heroinu, kterou si Iggy vypěstoval v průběhu 70. let. Poté, co měl problémy vůbec stát na pódiu, podstoupil odvykací léčbu na psychiatrii a dneska už sice nefackuje novináře a nehází po lidech láhve od vína, ale jeho živá vystoupení jsou pořád šílená a to o to víc, když si uvědomíte, že Iggy už je dávno v důchodovém věku.

2. Eric Clapton

Jedna z jeho nejslavnějších písní je sice o kokainu, ale to rozhodně nebyla jediná droga, kterou si Mr. Slowhand dopřával. Oblíbil si totiž zejména heroin a dokázal za něho utratit klidně i 16.000 dolarů týdně. Při takovém dávkování se ani nelze divit, že Clapton pomýšlel na sebevraždu, ale nakonec se k ní neodhodlal, protože to by zase nemohl pít. Po rodinných problémech, bouračkách a nemožnosti hrát vertikálně na pódiu se Clapton nakonec rozhodl pro očistu na klinice na ostrově Antigua v Karibiku a jeho život i kariéra se opět dostaly do normálního stavu.

3. Slash

Nyní je čistý jako lilie a dokonce přestal i kouřit. Ale není tomu zase tak dávno, kdy měl opravdový hlad po destrukci (narážka na slavnou skladbu Appetite for Destruction od Guns N' Roses). Slash byl závislý na heroinu ještě před vydáním první desky Guns N' Roses a samotný Axl hrozil odchodem z kapely, pokud nevystřízliví. A aby toho nebylo málo, tak v roce 2001 byl Slash diagnostikován s vážnou srdeční chorobou a lékaři mu předpovídali pár měsíců života. Naštěstí to Slash pomocí odborníků zvládl, pořád hraje úžasná kytarová sóla a vydává desky. Ale divoké rock'n'rollové časy jsou už definitivně pryč.


4. Steven Tyler

Viděli jste některý z koncertů Aerosmith? Snad si nemyslíte, že by někdo střízlivý vylezl na pódium v ohozech jako Steven Tyler. Jeho parťákem v drogových a alkoholových eskapádách byl Joe Perry a proto se jim brzy začalo přezdívat Toxic Twins. Tyler měl nechvalný zvyk mít Jacka (myslíme tím Jacka Danielse, slavný to bourbon z Tennessee) a kokain vždy při ruce, a to i na pódiu, což mělo za následek několik pobytů v odvykacích zařízeních. V roce 2009 spadl Tyler z pódia a nebylo to proto, že by uklouzl. Drogová závislost ho stála miliony dolarů, zničila mu vztahy s blízkými a nenávratně poškodila jeho zdraví. Ale přesto je zde a pořád nás ujišťuje, že už drogy nebere.

5. Brian Wilson

The Beach Boys měli vždy sladké a pozitivní skladby, ale to zřejmě Wilsonovi nestačilo. Tráva, hašiš, LSD, kokain a mnohé další omamné látky stály za zrodem největších hitů kapely. Wilsonova závislost na drogách, alkoholu a jídle způsobila ztrátu jeho hlasu a později i psychické problémy. Aby se z toho dostal, tak vyzkoušel všechno a něco určitě muselo zabrat, protože Wilson je zpátky a opět v pozitivní "Beach Boys" náladě.

6. Shane MacGowan

Pokud byste měli dát něčí tvář na anti-drogovou a anti-alkoholní kampaň, tak právě tu jeho. Smutný pozůstatek zubů (nyní již nahrazených protézou) byl kombinací divokého zvracení přes zeď a nevysvětlitelnou touhou sníst za každou cenu CD Beach Boys. MacGowan zvracel na fanoušky, daroval svoji moč charitě a jeho první zkušenosti s alkoholem proběhly ve čtyřech letech. Není divu, že alespoň před závislostí nad heroinem se ho snažila zachránit statečná Sinead O´Connor, která ho nahlásila policii. MacGowan byl zpočátku zběsilý vzteky, ale později Sinead poděkoval za to, že mu pomohla se dostat ze závislosti. Nicméně, MacGowan je pořád zde, občas od krve, ale pořád nezničitelný.


7. Ozzy Osbourne

Ano, Ozzy je bezesporu šampión. Po celá desetiletí totiž vydržel neuvěřitelnou kombinaci tvrdého alkoholu a drog. Přitom stačil vyšňupat mravence, vypít svojí vlastní moč, ukousnout hlavu netopýrovi a přežít všechny své drogové spolubojovníky. Ozzy má možná trochu horší pamět a vyjadřovací schopnosti, ale je tady pořád s námi. Navždy?

8. Nikki Sixx

Všichni členové Mötley Crüe žili plnohodnotným sex, drogy a rock'n'roll životním stylem. Ale Nikki Sixx se z nich dostal na nějvětší dno. A která droga mu v tom pomohla? Odpověď zní už téměř fádně - heroin. Díky svému traumatickému dětství a osobností se sklonem k závislostem, se Sixx dostal díky heroinu několikrát do stavu klinické smrti a předávkování bylo skoro jako sportovní disciplína - dále a rychleji. Po jednom takovémto zážitku si ale Sixx řekl dost a opravdu to dodržel.

9. Keith Richards

Pokud by na světě vybuchla extrémně silná atomová bomba, kdo myslíte, že přežije? Keith Richards. Jeho legendární spotřeba drog je hodná zápisu do Guinessovy knihy rekordů. A také je pravděpodobně jediným člověkem na planetě, který kdy šňupal popel svého otce. Je potřeba ještě něco dodávat? Máme tady vítěze.V okamžiku vydání tohoto článku do našeho výčtu expertů patřil donedávna ještě nesmrtelný Lemmy. Na něj bohužel došlo jako na prvního...

10. Lemmy Kilmister

Po svém angažmá jako technik Jimiho Hendrixe, kde o drogy nebyla nouze, nastoupil ke kapele Hawkwind, kde ho ale vyhodili, protože bral ty "špatné" drogy, se Lemmy rozhodl založit vlastní hudebně-alkoholicko-drogový spolek s názvem Motörhead (mimochodem, jedná se o výraz pro milovníka drogy zvané speed). Lemmyho denní jídelníček sestával ze speedu, LSD a flašky Jacka Danielse. Na druhou stranu se vždy vyhýbal kokainu a heroinu. Tahle podivná dieta mu vydržela celý život a přesto, že už Lemmy trpí určitými neduhy stáří, tak pořád hraje a žije rock'n'rollový život víc než kdo jiný.

Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY