Přejít k hlavnímu obsahu
O kytaristu metalových Iced Earth Jona Schaffera se zajímá FBI | Zdroj: twitter FBI
O kytaristu metalových Iced Earth Jona Schaffera se zajímá FBI | Zdroj: twitter FBI
Jan Hamerský -

10 gaunerů mezi slavnými rockery

Zemřel Phil Spector. Zavraždil herečku Lanu Clarkson (2009), Lennona málem zastřelil o pár let dřív, a až pak produkoval hudbu. Výtržníci z Kapitolu, nezávislý rocker Ariel Pink a kytarista metalových Iced Earth Jon Schaffer, zajímají FBI. Hudba že lidi zušlechťuje? Dobře, teď tu o Šípkové Růžence. Zločinci mezi rockery byli, jsou a budou. Ty nejslavnější případy, které nejde omluvit jako sex, drogy a rock'n'roll, jsem seřadil níže tak, jak šly po sobě.

1. Chuck Berry (1944)

Otce rock'n'rollu zatkli při pokusu o ozbrojenou loupež. Seděl tři roky, pak už sekal latinu.

2. Sid Vicious (1978)

Co se stalo v hotelu, kde byla zavražděna Nancy Sprungen? Pořád nevíme. Sid se předtím zfetoval a matně si vybavil jen to, že přítelkyni uhodil. Vyšetřování prakticky skončilo, jakmile basák Sex Pistols zaplatil kauci a následně se v léčebně předávkoval heroinem.

3. Vince Neil (1984)

Havaroval. Srazil protijedoucí vůz, měl v krvi 1,7 promile. Dva lidi vážně zranil a způsobil smrt spolujezdce, bubeníka Hanoi Rocks Nicholase „Razzle“ Dingleyho. Za to zpěvák Strakáčů strávil patnáct dní ve vězení, odpracoval dvě stě hodin veřejně prospěšných prací a zaplatil 2,6 milionu dolarů. Nedá se říct, že by se poučil. Později zbil producenta Michaela Schumana (2002), škrtil prostitutky v Moonlight BunnyRanch (2003) nebo napadl zvukaře (2004).

4. GG Allin (1989)

Napadl fanynku. Podle jejích slov ji mučil, znásilnil, pořezal a pil její krev. Punkový zpěvák, který na pódiu rád poškozoval sebe a své spoluhráče, se hájil tím, že to bylo po vzájemné dohodě. Ve vazbě strávil jeden a půl roku.

5. Faust (1994)

V souvislosti s blackmetalem si kde kdo vybaví spálené kostely nebo Euronymovu vraždu, kterou spáchal Varg Vikernes z Burzum. O Josefu ben Meddourovi, kterého má na svědomí Jon Nödtveidt z Dissection, jsem zase psal nedávno. Proto připomenu méně známou kauzu bývalého bubeníka Emperor. Bård Guldvik Eithun neboli Faust skopal a probodl podnapilého Magne Andreassena, který na něj měl oplzlé narážky. K vraždě se Faust přiznal. Místo lítosti projevil údiv, že jeho oběť nepřežila – a od soudu odešel s čtrnáctiletým trestem. Propuštěn byl po devíti letech. Dál skládá.

6. Dave Holland (2004)

Bývalý bubeník Judas Priest (1980-1988) strávil ve vězení osm let za sexuální delikt. Žádné náhodné dotyky, jak Holland tvrdil před soudem. Plánoval, že sedmnáctiletého mladíka s poruchou učení zneužije, a nátlak stupňoval. Nalákal ho na lekce bubnování, a než se ho pokusil znásilnit, pětkrát osahával jeho genitálie.

7. Ian Watkins (2013)

Šířil dětskou pornografii a plánoval, že zneužije jednoroční dítě. Rozsudek šokoval fanoušky Lostprophets i slavnou welšskou kapelu, která se rychle rozpadla. Jejich zpěvákovi trest vyprší v roce 2042. O podmínečné propuštění může požádat za deset let.

8. Phil Rudd (2015)

Bubeník AC/DC vyhrožoval vraždou, přechovával met-amfetaminy a marihuanu. Strávil osm měsíců v domácím vězení.

9. Tim Lambesis (2016)

Vokalista křesťanské metalcorové kapely v roce 2012 řekl manželce Meggan Murphy, že už nevěří v Boha, nemiluje ji a podvádí ji s jinou. Za rok se v posilovně vyptával, jestli někdo náhodou nezná někoho, kdo by ji zavraždil. Dostal tip na detektiva v utajení. Soud mu vyměřil šestiletý trest. Odseděl si polovinu.

10. Tom Meighan (2020)

Zpěvák Kasabian se u soudu přiznal, že napadl bývalou snoubenku. Dostal 200 hodin veřejně prospěšných prací.

MIMO ZÁZNAM

11. Marilyn Manson (2018)

Nestanul před soudem, nedostal žádný trest. Přesto zavěšuje, kdykoliv na druhé straně zazní jména hereček Evan Rachel Wood nebo Rose McGowan. První před kalifornským senátem vypovídala, jak ji zastrašoval a izoloval od okolí. Druhá vypovídala proti Weinsteinovi. Mansonův PR tým rozeslal obsáhlé vyjádření s odkazem na rozhovor pro Channel 4, protože mistr se nechce opakovat. Přitom k tématu neřekl vůbec nic.

Chybí v našem panoptiku nějaký prominentní gauner? Připomínkujte níže.

Tagy kriminalita hudba soudy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY