Přejít k hlavnímu obsahu
ZZ Top jsou na Raw zvukově tou nejšpinavější bluesrockovou kapelou na světě. | Foto: Brian Marks
ZZ Top jsou na Raw zvukově tou nejšpinavější bluesrockovou kapelou na světě. | Foto: Brian Marks
Martin Hošna - Po, 08.08.2022 - 12:00

ZZ Top se albem Raw loučí s baskytaristou Dustym Hillem

Z poslední řadovky Raw, na které si lze ještě vychutnat bublající baskytarové riffy zesnulého Dustyho Hilla, zní legendární skladby ZZ Top. Album vzniklo v souvislosti s filmovým dokumentem That Little Ol' Band From Texas z roku 2019, natočeným pro streamovací službu Netflix. Klasická sestava kapely si v něm zahrála v nejstarším provozovaném tanečním sále v Texasu. Celovečerní film byl mimo jiné nominovaný také na cenu Grammy.

Trojlístek Billy F. Gibbons (kytara), Dusty Hill (baskytara) a Frank Beard (bicí) spolu hrál jedenapadesát let. Společně vytvořili jedinečný styl, který se na Raw třpytí ve své největší kráse. Myšlenka celého projektu je vlastně jednoduchá: ZZ Top hrají a zároveň vyprávějí vlastní příběh, reprezentovaný právě zajímavým repertoárovým mixem na desce.

Otvírák Brown Sugar (nemá nic společného s peckou od The Rolling Stones) z roku 1971 je nepřikrášlené blues, založené na těžkém riffu a přesné rytmice, které odhalují pravý původ Texasanů. Hlavní slovo mají ale hity kdysi rotující na MTV: Legs, Tush, La Grange, Gimme All Your Lovin', nebo bluesové vypalovačky Blue Jeans Blues, I'm Bad, I'm Nationwide nebo rockové cajdáky Thunderbird či Tube Snake Boogie z roku 1981. Poslední jmenovaná má naživo dravou a syrovou atmosféru, která ukazuje ZZ Top na vrcholu jejich sil.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Dvanáct skladeb natočilo trio během jediného dne. Album Raw rozhodně nepostrádá drive, z každé písničky je slyšet hutný bluesový groove opepřený boogie a hard rockem. Sledovat hraní jednotlivých členů kapely je pastva pro oči i uši: Gibbons vrčí svoje verše o sexu, kamionech a zaprodání duše se zubatým vousatým úsměvem na tváři, přitom seká riffy jeden za druhým a melodicky sóluje za doprovodu přímočarých bicích a dunivé basy.

Pentatonické linky spolu s tradiční bluesovou stupnicí hrají rodeo se swingovými osminami, to vše hráno kombinovaně s trsátkem (basové tóny) i prsty (drnkání na vyšší struny). ZZ Top jsou tak na Raw zvukově tou nejšpinavější bluesrockovou kapelou na světě.

ZZ Top - Raw

ZZ Top – Raw

Tower Top Tours, 46:09

Blues rock

70 %

Tagy ZZ TOP Recenze alb Dusty Hill

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY