Přejít k hlavnímu obsahu
Karol Mikloš | Foto: ​Gregor Agency
Karol Mikloš | Foto: ​Gregor Agency
redakce - St, 31.05.2023 - 10:00

Zkušený hudebník Karol Mikloš se po více než 20 letech vrátil ke slovenštině

Slovenský hudebník Karol Mikloš, který jako skladatel a zpěvák na slovenské hudební scéně působí již téměř 30 let, vydal novou píseň Nevieš, čo ti hovorím. Singl vychází osm měsíců po vydání alba This Side of Town a je první nahrávkou se slovenským textem od vydání alba Vis-à-vis v roce 2002. Minimalistický černobílý klip ve stylu noir ke skladbě režijně i za kamerou zpracoval Michal Večeřa. Karol Mikloš i jeho ansámbl se v něm představují v té nejlepší formě.

„Všechno to zřejmě začalo během rozhovorů k poslednímu albu. Jako obvykle v žádném z nich nemohlo chybět téma angličtina versus slovenština. Tato otázka ve mně rezonovala i kvůli jisté frustraci z toho, že svět mých anglických textů zůstává pro většinu lidí zahalen rouškou tajemství. Když jsme se znovu ocitli na pódiích, cítil jsem, že lidé stále nejlépe reagují na naše starší písně se slovenskými texty. A tak se zrodil nápad zkusit s čerstvým pohledem otextovat některé nové písně slovensky. Postupně jsem si přizval na pomoc několik zkušených textařů a taky sám jsem začal se slovenštinou experimentovat. K všeobecnému překvapení poměrně rychle vzniklo několik písniček, které se kapele líbily a které možná odstartují novou slovenskou kapitolu,“ vysvětluje Karol Mikloš.

Chytlavou poprockovou skladbu s příchutí elektroniky si hudebník vybral jako pilotní nový singl proto, že vlastně komentuje zmíněný slovensko-anglický rozkol. Základy nové nahrávky Nevieš, čo ti hovorím byly položeny v novém trenčínském studiu Men at Sound a instrumentálně se na ní podílejí všichni členové koncertní kapely, Alexander Salviany (bicí), Peter Brhlík (baskytara), Roman Hlubina (elektrické kytary) a Andrej Petrovič (akustická kytara), které můžete spatřit i v klipu.

Podle kytaristy Romana Hlubiny, který s Karolem spolupracoval už na úspěšných slovenských singlech Celý a Všechno můžem chtít, „Karolovy argumenty, že slovenština zní v kontextu jeho písní nepřesvědčivě, považovala kapela za nevyvratitelné. O to víc nás překvapilo, když nám začal posílat nové písně. Přenést jeho melancholii do slovenštiny, vyhnout se klišé a zachovat přesvědčivé spojení textu a hudby bereme jako výzvu. Myslíme si, že nové písně neztrácejí na hloubce, zachovávají si typickou atmosféru Karolovy tvorby a zároveň se stávají přístupnějšími posluchačům, kteří dříve nerozuměli tomu, co jim Karol říká.“

Minimalistický černobílý klip ve stylu noir se natáčel v novém divadelním prostoru Činoherního studia Družba v Trenčíně. Režisér klipu Michal Večeřa naznačil, že Karol a Alexander za ním přišli s jasnou představou, jak by měl nový klip vypadat. „Měli ho detailně propracovaný a scénáristicky vymyšlený. Na mně víceméně zůstala jen technická realizace a správné vystižení atmosféry a kontrastu tmy a světla. Karol ví, o čem zpívá, a má jasnou představu, jak by měl klip působit. Alexander do toho vnesl další kreativní prvky, například pád, kdy se hlavou udeří o radiátor.“

Tagy Karol Mikloš Gregor Agency

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY