Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 29.08.2019 - 12:17

Zildjian: od sultána až na rocková pódia

Jestli se nějaký výrobce hudebních nástrojů může pochlubit skutečně dlouhou historií, je to bezesporu firma Zildjian. Její bezmála 400 letou historií vás před časem provedl kolega JTK, na mě je nyní seznámit vás trochu s její současností a hlavním výrobním portfoliem.

Výrobou činelů a gongů pro osmanské vojenské jednotky, které používaly dechových a bicích nástrojů jak při tažení do bitev, tak pro obveselení osmanských panovníků, se sice začala psát dlouhá a slavná historie firmy Zildjian, ale my se přesuneme v čase do první poloviny 20. století. V roce 1910 utekla velká část rodiny, v čele s tehdejší hlavou firmy, Avedisem III, kvůli napjaté politické situaci z Turecka do USA.

V roce 1928 začala rodinná firma opět naplno fungovat v Massachusetts a načasování nemohlo být lepší. O hudební světovládu se začal hlásit jazz a s příchodem jazzových orchestrů, big bandů i malých komb se role bicí soupravy dostávala čím dál více do popředí zájmu. Avedis III sám aktivně vyhledával jazzové bubeníky a nabízel jim své výrobky. Jedním z oslovených byl i později velmi proslulý Gene Krupa, který s firmou Zildjian zahájil dlouholetou spolupráci.

Avedisovy činely rychle získávaly věhlas a používala je řada slavných bubeníků. Firma prosperovala především díky tomu, že dokázala pružně reagovat nejen na připomínky a požadavky bubeníků, ale i na měnící se hudební trendy. Když v šedesátých letech minulého století zachvátila svět vlna „beatlemanie“, nemohla si firma přát lepší reklamu, než vidět vlastní činely na stojanech Ringo Starra a to i v tehdy megapopulární televizní show Eda Sullivana, což firmě rázem zdvojnásobilo objednávky.

V roce 1968 firma otevřela pobočku své továrny i v Kanadě a v roce 1977 převzal otěže firmy syn Armand (měl jsem tu čest se s tímto pánem osobně setkat a bylo to opravdu nezapomenutelné). Po rozkolu s bratrem Robertem se Robert Zildjian odpojil od rodinného podniku a založil si vlastní, bezesporu též velmi úspěšnou firmu na výrobu činelů Sabian, která mimochodem svou produkci zahájila ve zmíněné kanadské pobočce. Když v roce 2003 Armand Zildjian zemřel, předal vedení firmy i staleté tajemství unikátní slitiny na výrobu činelů svým dcerám Craigie a Debbie, které vedou firmu i v současnosti.

Ve výrobním portfoliu firmy Zildjian samozřejmě kromě činelů nalezneme i pestrou škálu bubenických paliček a mnoha dalších doplňků a potřeb pro bubeníky. Nás ovšem zajímá především to stěžejní, co značku proslavilo, a tím jsou jednoznačně činely. Podíváme se na základní řady a protože firma rozhodně nespí na vavřínech minulé slávy, tak také na pár novinek, se kterými Zildjian pravidelně přichází na trh.

Dvojici nejzákladnějších a nejznámějších řad činelů, tvoří řady označované písmeny K a A. Mimo tyto řady firma nabízí ještě řady Z, S a exotickou sérii FX, která nabízí zejména efektové činely nejrůznějších tvarů a z rozličných slitin.

Řada K

Jedna z nejoblíbenějších a nejprodávanějších řad činelů Zildjian. Ačkoliv se velké oblibě těší zejména mezi hráči tvrdších hudebních stylů, nalezneme činely této řady nezřídka i v sadách jazzových bubeníků. Jejich široká nabídka a pro tuto řadu typická nižší hmotnost umožňuje jak robustní zvuk pro hlasité hraní, tak i hru intimnějšího rázu s jemnými nuancemi.

K Constantinople – je zřejmě nejproslulejší podsérií řady K. Celoplošně tepané činely s charakteristicky temnou barvou zvuku. K Custom – modernější řada činelů, která k temnějšímu zvuku přidává typickou suchost, což bubeníkům umožňuje technicky pestřejší a barevnější hru.

K Zildjian – řada odkazující na původní turecké činely, s výrazným, teplým a hlubokým tónem.

K Kerope – ručně tepané činely s autentickým a temným vintage zvukem.

Řada A

Druhá nejoblíbenější řada činelů – řada A, nabízí činely se širokým spektrem zvukových barev a tudíž i stejně širokými možnostmi využití. Činely řady A se vyrábějí ve velké škále hmotností a nejčastěji je objevíte v bubenických setech z oblasti jazzu, popu, art rocku a nejrůznějších fúzí těchto stylů.

A Avedis – Řada Avedis je reminiscencí na činely z období 30. až 60. let minulého století, které jsou ke slyšení na celé řadě zásadních hudebních nahrávek z tohoto období. Činely jsou velice muzikální a jsou opatřeny patinováním, tudíž působí dojmem léta používaného kusu.

A Zildjian – Všestranné činely, proslulé svou velkou oblíbeností při studiových nahrávkách. Jejich škála sahá od tenkých činelů na jemné nuanční hraní, až po extra těžké pro rockový říz.

A Custom – Soustružené činely s leštěným povrchem a jasným, průzračným zvukem. Pro svou dobrou kontrolu nad přezněním jsou rovněž velmi vyhledávané pro studiovou práci.

Řada Z

Řada Z je určena především začínajícím či poloprofesionálním muzikantům, kterým kromě své univerzálnosti, nabízí i příznivou cenu při zachování vysoké kvality. ZBT – Řada činelů ZBT (Zildjian Bronze Tone) poskytuje jasný, brilantní a přiměřeně ostrý zvuk, který se neztratí na pódiu ani ve studiu. Povrch činelu je vytvořen kombinací tepání se soustružením. Planet Z – Jedna z nejlevnějších řad činelů Zildjian, nabízí rovněž jasný tón, pouze s o maličko kratším dozníváním pro lepší kontrolu nad zvukem.

Řada S

Velmi moderně znějící řada činelů z méně obvyklé slitiny B12 (tedy 12 % cínu a 88 % mědi) s jasným, dynamickým a frekvenčně vyváženým zvukem, díky čemuž nalezne uplatnění v široké škále stylů a perfektně se hodí pro živé i studiové použití. Povrch dává dobře vyniknout stopám po opracování tepáním i soustružením a činelům zároveň propůjčuje otevřený a brilantní tón.

Řada FX

Unikátní řada FX nabízí – jak již její název dává tušit, efektové a speciální činely, díky kterým se stane vaše hra barvitější nebo s exotičtějším nádechem. Patří sem nejen všem dobře známé „číny“ a splashe, ale i činely děrované a nejrůznější spirály.

Novinky

Mezi výrazné novinky v nabídce firmy Zildjian patří i tzv. tiché činely L80 Low Volume, speciálně vyvinuté pro tiché, domácí cvičení, přičemž pocit ze hry je zachován, ale hlučnost činelů je díky speciální technologii snížena o 80 % oproti klasickým činelům. Nejmodernější technologie pak v sobě skrývá novinka s názvem Gen16. Jedná se o tiché činely s vlastním elektronickým snímáním, pomocí dvou kondenzátorových mini mikrofonů. Signál poté procházi přes DCP jednotku, kde je dále zpracováván a kde je pro každý činel připraveno 20 presetů, kam lze ukládat nastavení hlasitosti, ale i několik dalších parametrů či efektů. Snímače jsou navíc koncipovány tak, aby zamezily zpětné vazbě i přezvukům z ostatních částí bicí soupravy, což je ideální nejen pro nahrávání, ale i živé hraní. Činely lze samozřejmě využít jak s akustickou, tak s elektronickou bicí soupravou.

V nedávné době se několika inovací dočkala také řada K a to v podobě činelu K Cluster Crash, který kromě specifické povrchové úpravy zaujme nejen svým typicky temným zvukem, ale především rychlým, tříštivým atakem a díky své tenkosti i nízkou váhou. Designově se k činelu K Cluster Crash váže i další novinka, hi-hat K Zildjian Sweet a bez povšimnutí jistě nezůstane ani děrovaný činel K Custom Special Dry Trash Crash, který nabízí moderní, suchý a super rychlý atak a osobitý zvuk.

Jak vidno, firma Zildjian nemá zapotřebí žít jen se své dlouholeté tradice a stále se snaží přicházet s novinkami, které nejenže obohatí její výrobní portfolio, ale navíc dávají i smysl.

Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY