Přejít k hlavnímu obsahu
Zdánlivě nesourodá směs metalu a lyrické baladičnosti tu má řád a smysl. | Foto: Andreas Lawen
Martin Hošna - Po, 13.12.2021 - 12:00

Zakk Wylde se opět klaní Black Sabbath

Kytarista Zakk Wylde, kmenový hráč Ozzyho Osbourna, se na jedenácté řadovce svého projektu Black Label Society nijak netají láskou k Black Sabbath. Deska Doom Crew Inc. je nejen poctou starobylému hardrockovému zvuku ze 70. let, ale i rádoby poděkováním road crew kapely, rodině a fanouškům.

Není to poprvé, kdy se Zakk Wylde zmiňoval o „Doom Crew Incorporated“, partě svých blízkých spřízněných duší, podle níž pojmenoval novou desku. Již před dvaceti lety do ní řadil své spoluhráče od Ozzyho (včetně Roberta Trujilla), ale i přátele z kapely Pantera včetně zesnulého kytaristy Dimebaga Darella, nebo svoje parťáky/bedňáky a další spolupracovníky.

Možná proto i Doom Crew Inc. zní nostalgicky jak z počátku 21. století. Zvukově i kompozičně se klaní Black Sabbath, nikoliv práci kytarových mágů Randyho Rhoadse nebo Jake E. Leea, na níž Zakk na konci osmdesátek v počátcích kariéry u Ozzyho navazoval. Skladby neopouštějí střední tempo, těžké kovové riffy ctí odkaz Tonyho Iommiho, zatímco výbušná kytarová sóla s trylkujícími vibraty jsou ukázkou Zakkovy školy.

Otvírák Set You Free skočí z jednoduchého akustického intra do těžké rytmiky umocněné naléhavým vokálem a groovy mollovými akordy. Ty dominují i v You Made Me Want To Live, temné skladbě s krouživými akordovými postupy. Bizarní vokální harmonie a capella se přihlásí o slovo v asi největším trháku, skladbě Ruins, v níž se Zakk pouští do odvážných sólových soubojů se svým parťákem Dariem Lorinem. Kompoziční sílu ukáží Black Label Society i ve třech baladách, které po vzoru hitu In This River, poctě Dimebagu Darellovi, ukazují druhou, harmoničtější a melodičtější tvář Zakka Wylda.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Špinavý metalový zvuk, mohutné těžké riffy (obzvlášť povedená skladba Gospel of Lies), nečekané modulační kytarové linky Black Label Society zdokonalují s každou deskou. Zuřivá technika trsání inspirovaná legendou Randym Rhoadsem tu je o poznání špinavější, do agresivních harmonických akordových posloupností přimíchává kapela pentatoniku, kytarová sóla mají jasný začátek, střed a konec. Zdánlivě nesourodá směs metalu a lyrické baladičnosti tu má řád a smysl, který Zakk věkem piluje do absolutní dokonalosti.

Doom Crew Inc.

Black Label Society – Doom Crew Inc.

Spinefarm Records Release, 63 min.

Metal

70 %

Tagy Zakk Wylde Black Sabbath Ozzy Osbourne Black Label Society
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY