Přejít k hlavnímu obsahu
Zdánlivě nesourodá směs metalu a lyrické baladičnosti tu má řád a smysl. | Foto: Andreas Lawen
Martin Hošna -

Zakk Wylde se opět klaní Black Sabbath

Kytarista Zakk Wylde, kmenový hráč Ozzyho Osbourna, se na jedenácté řadovce svého projektu Black Label Society nijak netají láskou k Black Sabbath. Deska Doom Crew Inc. je nejen poctou starobylému hardrockovému zvuku ze 70. let, ale i rádoby poděkováním road crew kapely, rodině a fanouškům.

Není to poprvé, kdy se Zakk Wylde zmiňoval o „Doom Crew Incorporated“, partě svých blízkých spřízněných duší, podle níž pojmenoval novou desku. Již před dvaceti lety do ní řadil své spoluhráče od Ozzyho (včetně Roberta Trujilla), ale i přátele z kapely Pantera včetně zesnulého kytaristy Dimebaga Darella, nebo svoje parťáky/bedňáky a další spolupracovníky.

Možná proto i Doom Crew Inc. zní nostalgicky jak z počátku 21. století. Zvukově i kompozičně se klaní Black Sabbath, nikoliv práci kytarových mágů Randyho Rhoadse nebo Jake E. Leea, na níž Zakk na konci osmdesátek v počátcích kariéry u Ozzyho navazoval. Skladby neopouštějí střední tempo, těžké kovové riffy ctí odkaz Tonyho Iommiho, zatímco výbušná kytarová sóla s trylkujícími vibraty jsou ukázkou Zakkovy školy.

Otvírák Set You Free skočí z jednoduchého akustického intra do těžké rytmiky umocněné naléhavým vokálem a groovy mollovými akordy. Ty dominují i v You Made Me Want To Live, temné skladbě s krouživými akordovými postupy. Bizarní vokální harmonie a capella se přihlásí o slovo v asi největším trháku, skladbě Ruins, v níž se Zakk pouští do odvážných sólových soubojů se svým parťákem Dariem Lorinem. Kompoziční sílu ukáží Black Label Society i ve třech baladách, které po vzoru hitu In This River, poctě Dimebagu Darellovi, ukazují druhou, harmoničtější a melodičtější tvář Zakka Wylda.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Špinavý metalový zvuk, mohutné těžké riffy (obzvlášť povedená skladba Gospel of Lies), nečekané modulační kytarové linky Black Label Society zdokonalují s každou deskou. Zuřivá technika trsání inspirovaná legendou Randym Rhoadsem tu je o poznání špinavější, do agresivních harmonických akordových posloupností přimíchává kapela pentatoniku, kytarová sóla mají jasný začátek, střed a konec. Zdánlivě nesourodá směs metalu a lyrické baladičnosti tu má řád a smysl, který Zakk věkem piluje do absolutní dokonalosti.

Doom Crew Inc.

Black Label Society – Doom Crew Inc.

Spinefarm Records Release, 63 min.

Metal

70 %

Tagy Zakk Wylde Black Sabbath Ozzy Osbourne Black Label Society

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY