Přejít k hlavnímu obsahu
Dan Kurz z Atari Terror a Kurtizán je můj dlouholetý kamarád i dvorní grafik mých knih, oslovil jsem proto jeho. | Foto: archiv autora
Dan Kurz z Atari Terror a Kurtizán je můj dlouholetý kamarád i dvorní grafik mých knih, oslovil jsem proto jeho. | Foto: archiv autora
Pavel Sobek -

Za vším hledej ženu platí i na Horizontu událostí

Za vznikem písničky Horizont událostí stál voucher na jeden den v nahrávacím studiu TdB, který jsem dostal od své manželky Ivy. A pokud jste nevěděli, že něco jako voucher na nahrávání existuje, tak jste na tom podobně, jako jsem byl tehdy já.

Voucher ležel na stole a mě napadlo, kam to nahrávání mezi pracovní povinnosti, rozepsanou čtvrtou básnickou sbírku a druhou, právě rozdělanou desku Zed Jones, kde hraju na kytaru, časově nacpu. Kapely dnes chodí do studia většinou s materiálem na desku, nebo minimálně na demo. Dělat singl není úplně typické. Dříve to ale bylo běžné. Vzpomínám si na film Walk The Line, kde Joaquin Phoenix, hrající Johnnyho Cashe, zaplul do nahrávacího studia za rohem. Za pár dolarů jste si v něm mohli nahrát písničku, a pak se vidělo.

Štěstí na skvělé muzikanty

Písnička Horizont událostí vlastně vznikala lehce, hudba i text prakticky současně. Měl jsem nachystanou doprovodnou kytaru a text, postupně přidával další kytary. Po dvou slokách a dvou refrénech jsem se ale najednou neuměl pohnout dál a řekl jsem si, že místo další sloky přidám textovou pasáž. Věděl jsem, že bych pro ni chtěl na singlu nějakého hosta. A protože Dan Kurz z Atari Terror a Kurtizán je dlouholetý kamarád i dvorní grafik mých knih, oslovil jsem jeho. A on naštěstí kývnul.

Když už, tak pořádně, řekl jsem si pak a šel za dalšími skvělými muzikanty. Jaromírem Honzákem, jedním z nejlepších jazzových muzikantů u nás, shodou náhod manželem kamarádky, se kterou jsem spolupracoval na animovaném filmu Lednice. Za Honzou Chalupou, který hraje na bicí třeba s Evou Turnovou a dříve s kapelou Jananas. A saxofonistou Ondřejem Pecharem, kterého jsem si půjčil od Bruna Ferrariho, tedy Samira Hausera.

„Já chci taky do studia!“

Když jsem doma písničku zkoušel, začala si ji se mnou prozpěvovat malá Kája. Do zpívání je blázen, chodí do Kühnova sboru, doma zpívá od rána do večera, a tak jsem usoudil ­– proč ne, pojď si taky zkusit něco nazpívat do studia. Cítil jsem, že by to mohlo být fajn. Nakonec nám z jejího zpěvu všem spadla brada a spolu se zvukovým režisérem Thomasem de Balderem jsme se dohodli, že nás tam necháme celou dobu oba dva.

S kapelou jsme měli během dopoledne jsme měli nabranou basu, bicí a základ kytar, odpoledne jsme si hráli s ostatními nástroji, zpěvy a Dan poslal konec písničky přesně tam, kam jsem si představoval. Závěrečná hudební pasáž je lehce alternativní, ale nechtěl jsem se ji vzdávat ani přes debaty o tom, že když ji ušmiknu, možná to spíš někdo pustí tam, nebo támhle.

Z klipu Horizont událostí

A co dál za Horizontem událostí

A tak vznikla Kayapa (složená ze jmen Kája a Pavel) a song, na jehož začátku byl skvělý dárek a na konci suprový finální mix a master, o které se postaral Michal Pajdiak. A videoklip, se kterým pomohla parta kamarádů a současně profíků, jejichž výčet najdete na jeho konci. Ve videu jsme chtěli hlavně jednoduše odehrát vztah mezi tátou a dcerou, což myslím klaplo. Samozřejmě vidím občas komentáře, jestli pro takhle malou holku není text těžký. Já Káju ale znám a myslím, že vůbec ne. Jako dítě si některé pasáže vykládá nebo je vidí po svém. Ale právě to dodává písničce podle mě zajímavé pnutí. A děti mívají navíc někdy víc rozumu než my dospělí.

Co bude s Kayapou dál? Uvidíme, v květnu se chystáme znovu do studia. A věřím, že to bude pro všechny stejná zábava, jako když jsme se spolu potkali na Horizontu událostí.

Jak jste svůj sing nebo klip natáčeli vy? Máte taky zkušenosti s vouchery pro hudebníky? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Pavel Sobek Dan Kurz Jaromír Honzák

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Sobek
Jsem textař a básník. Na svědomí mám 3 básnické sbírky a knížku Klub osamělých srdcí pana Vajíčko, která je sbírkou povídek z reklamního prostředí. Jsem kytarista pražské formace Zed Jones a autor spousty reklamních spotů a kampaní, například pro Českou filharmonii, Amnesty In…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY