Přejít k hlavnímu obsahu
Yamaha THR-10
Yamaha THR-10
Mike Wazowski -

YAMAHA THR-10 vám uTHRne uši

Před nedávnem se mi dostalo do rukou na zkoušku tohle minikombo od YAMAHY. Nejdříve jsem teda trochu nedůvěřivě spekuloval s myšlenkou, jestli si ze mě někdo neudělal legraci a nepodstrčil mi nějaký retro přímotop. Ale byl to právě ten totálně nekonfekční vzhled, který mi velmi rychle učaroval ještě před tím, než jsem zjistil, co za zázrak se skrývá uvnitř. Veškeré ovládací prvky, stejně jako robustní ocelové ucho, jsou umístěny shora. Vedle klasického ekvalizéru, nastavení gainu a volume zde najdeme dva ovladače efektů jako je reverb, chorus, delay, flanger, phaser, tremolo nebo jejich základní kombinace. Intenzita a rychlé "basic" nastavení je řešeno velmi intuitivně, podobně jako například na Marshallech řady MG. Toto nastavení bohatě stačí pro běžné cvičení, nebo hraní čistě pro radost. Všechny tyto efekty se ale dají velmi přesně a obsáhle nastavovat po připojení k počítači pomocí USB (ale o tom později). Dále zde najdeme 6,3 mm jack zdířku pro připojení kytary a stejně velkou pro sluchátka a 3,5 mm jack zdířku pro připojení externího zdroje zvuku AUX. A právě k tomuto vstupu se vážou další dva potenciometry, pomocí kterých si nastavíme poměr hlasitosti kytary oproti AUX. V levé části horního panelu pak najdeme hlavní páčkový spínač ON/OFF, vestavěnou ladičku kombinovanou s TAP časováním delay, dále volič osmi přednastavených zesilovačů a především pět paměťových pozic pro uložení zvuků. Kombíčko pohání přiložený adaptér nebo 8 AA baterií, což je velmi praktické, protože ty seženete v každé trafice.
Zapínáme a žasneme Po zapnutí se na vás skrze kovovou mřížku rozsvítí červená LED imitace lamp. To ale vůbec nepůsobí kýčovitě, naopak velmi decentně a vtipně. Myslím, že každý teoretik nejdříve ohrne nos nad dvěma vestavěnými 3" reproduktory, ale jen do doby, než kombo zapne. Já jsem nevěřil vlastním uším a musel jsem jej znovu nadzvednout, abych se přesvědčil, že od něj nevede kabel k nějakému mnohem většímu reproboxu. Hraje prostě nádherně a efekty jsou emulované skutečně kvalitně, takže na "mikrorepráčky" velmi brzy zapomenete. Již dříve zmíněné efektové vybavení nabízí nekonečnou škálu kombinací a jakmile si najdete tu správnou, šup s ní do paměti podržením příslušného tlačítka. Naprosto intuitivní a rychlé ovládání. Manuál jsem ani nehledal.
Připojení k počítači Jak jsem již předeslal, kombo je vybaveno USB. Po připojení do počítače, nainstalování driveru ze stránek YAMAHY a instalaci THR editoru, který je k dispozici zdarma se vám otevře další škála možných – již velmi přesných nastavení včetně vydařeného kompressoru, který na ovladačích komba nenajdete, nebo výběru některého z 35 zvuků předpřipravených výrobcem. Veškeré zajímavé zvuky si můžete v počítači ukládat do celkem 75 volných pozic a následně je uložit i na některou z pěti pamětí přímo v kombu. Kromě zmíněného jemného nastavení modulačních efektů obsahuje THR editor i obraz ovladačů z komba, které samozřejmě reagují na mechanické otáčení. Informaci obohatí číselným zobrazením aktuální polohy knoflíku. Celkově je THR editor opět velmi jednoduchý a uživatelsky příjemný, takže se ho nemusí bát ani naprostý laik. Zároveň se THR nainstaluje jako zvuková karta, pomocí níž lze nahrávat přímo digitálně do počítače.
Závěr Co vám budu povídat. Kombo jsem už po testu nevrátil. Pro domácí hraní, nebo hraní v úzkém kruhu přátel je naprosto vynikající jak svými rozměry, tak především kvalitou zvuku a efektů. Jak už to ovšem u dokonalých věcí bývá, ihned začneme hledat, čím by to mohlo být ještě dokonalejší… U THR-10 bych v tomto směru zmínil snad jen absenci vstupu pro nožní pedál a efektovou smyčku pro připojení wah-wah pedálu. Ale chápu, že bych chtěl už asi moc. Za zmínku určitě stojí i jeho menší brácha THR-5, který ovšem, kromě nižšího výkonu, postrádá pro mě velmi důležité prvky, jako je nastavení poměru mezi kytarou a AUX, nebo tlačítka uživatelských pamětí. Je ale samozřejmě levnější a ještě menší. Takže je to, jako vždy, o potřebách a finančních možnostech.

Yamaha THR-10 Yamaha THR-10 - shora Yamaha THR-10 - editor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY