Přejít k hlavnímu obsahu
Kapela se kreativně pouští do neprobádaných oblastí, uchovává si přitom ale svůj teatrální zvuk. | Foto: Press umělce
Kapela se kreativně pouští do neprobádaných oblastí, uchovává si přitom ale svůj teatrální zvuk. | Foto: Press umělce
Martin Hošna -

Within Temptation jdou do války a servírují majestátní metal

Holandský metalový sextet Within Temptation našel recept, jak natočit silné a neokoukané album. Osmá řádová deska Bleed Out se nebojí těžkých staccatových riffů, prochází po temné a melancholické cestě, na níž frontwoman Sharon Den Adel coby průvodkyně předvádí pompézní vokální výkon.

Pozitivní a láskyplné texty o lidskosti a přírodě z minulých desek vystřídaly texty, které jsou ponuré až běda. Téma války na Ukrajině, nejistoty a politické deziluze v Evropě tu Within Temptation říkají pěkně nahlas a vykreslují obrázek zmatených lidských duší, které nedokážou uvěřit, co se skutečně děje. Sharon je ve svém zpěvu o poznání přímočařejší, svým hlasem maluje nádherné melodie, posílené o charismatickou teatrálnost a dramatičnost.

Pocit strachu vyvolá hned úvodní We Go To War. Ostrá staccatová kytara, strašidelné syntezátory a velkolepé rytmické figury gradují do arénového refrénu. Uvěřitelnou symfonickou báseň pak kapela servíruje ve Worth Dying For, zatímco moderní prvky po vzoru Bring Me The Horizon zazní ve skladbě Wireless, v níž kapela šikovně kombinuje elektronické fígle s robustními kytarovými riffy.

Do podmanivého experimentu se Within Temptation pustili v písni Ritual, která se jako jediná vymyká zbytku alba svou rytmičností a svůdnými vokálními efekty. Pomalé tempo v Cyanide Love zdůrazňuje nástrojovou dramatičnost; technické riffy po vzoru Meshuggah jsou roztroušeny po celé délce, zatímco basové linky udržují pohyb ve spodních tónech. Znepokojivá orchestrace ve skladbě The Purge nasazuje rychlé tempo, zatímco Sharon káže svoje poselství vyzývající k boji proti strachu. Úderné rytmy vévodí písničce Entertain You, ale optimistický zpěv uzavírá album s nadějí, že tma jednou přejde a vystřídá ji hřejivé světlo.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Deska Bleed Out je naplněna protestem proti pokračující nespravedlnosti, která přetrvává v celém našem světě. Kapela se kreativně pouští do neprobádaných oblastí, uchovává si přitom ale svůj teatrální zvuk a hledí tváří v tvář hrůzám, které se aktuálně dějí. Tomu odpovídá i nebývalé nasazení kapely: rytmická kytarová souhra spolu s basovými tóny a monstrózními bicími válcují vše před sebou, nové inovativní postupy tu synchronně promlouvají s klasickým zvukem a dohromady dosahují jemné rovnováhy.

Wtihin Temptation - Bleed Out obal alba

Within Temptation – Bleed Out

Force Music Recordings, 00:74:00

symfonický metal

80 %

Tagy Within Temptation Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY