Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 04.07.2021 - 00:01

Výroční Ibanez JSM20TH John Scofield

Ibanez slaví dvacáté výročí spolupráce s excelentním jazzovým kytaristou Johnem Scofieldem výroční edicí, představující další variaci na Scofieldův první signovaný model JSM 100, jenž byl představen v roce 2001 a vycházel z jeho oblíbené pololubovky AS200 z roku 1981. Letošní verze s označením JSM20TH tak v současném nabídkovém katalogu firmy rozšiřuje danou sérii Artist na celkem čtyři typy nástrojů, zastoupených kromě zmíněné prvotiny JSM100 v laku Vintage Sunburst také modely JSM10 a JSM20.

Celojavorovou konstrukci dutého korpusu s ozvučnými F-otvory doplňuje lepený krk z afrického mahagonu, nabízející kulatější profil JSM (síla na 1. pr. 20.2 mm, na 12. pr. 23.3 mm). Pro stavbu hmatníku s proměnlivým radiusem 184 – 250 mm byl použit eben, do něhož je vsazeno 22 jumbo pražců, luxusně vyhlížející poziční značky kombinující akrylát a abalon a tradiční lemovky hran procházející až na hlavici.

O návratu k původním prvkům dvacet let starého nástroje, a zároveň i detailní práci japonských kytarářů, svědčí i duální nultý pražec široký 43.5 mm, který je vyroben z mosazi a pravé kosti. Zvolené řešení umožňuje strunám v ořechu klouzat a udržovat stabilní ladění, zatímco mosazný segment sjednocuje atak a zvuk prázdných strun s tóny tvořenými na hmatníku.

Hardware ve zlatém chromu tvoří struník stopbar Gotoh GE101A, pevná kobylka tune-o-matic Gotoh 510BN s roztečemi 10.4 mm a na hlavici najdeme luxusní strojky SGL510 od stejného výrobce. Originální snímače Ibanez Super 58 nahradila dvojice humbuckerů JSM Special v kovových krytech a ovládání využívá koncepci známou např. z Gibsonů ES-335, tedy 2 x Volume, 2 x Tone a třípolohový switch umístěný v blízkosti hlasitostního potenciometru krkového snímače.

Ibanez JSM20TH John Scofield 20th Anniversary, který dal základ také nástrojům řady Artstar nebo Artcore Expressionist, je vyráběn v japonské centrále značky, kde kytaru seřídili na „třináctky“ struny a uložili do pevného pouzdra. Oficiální cena signatury v černém provedení krytém lesklým lakem byla nastaven okolo hranice 2800 eur.

Tagy Ibanez Ibanez JSM20TH John Scofield

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY