Přejít k hlavnímu obsahu
Nominaci na desku roku má i Anna Vaverková, která zahrála na 10. narozeninách magazínu Frontman v Jazz Docku. | Foto: Tobias Humble
Nominaci na desku roku má i Anna Vaverková, která zahrála na 10. narozeninách magazínu Frontman v Jazz Docku. | Foto: Tobias Humble
redakce -

Vinyla: Nahrávky nominované na desku roku spojuje intimita a hledání identity

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla. Šanci získat ocenění za svá aktuální alba mají Anna Vaverková, Amelie Siba, Petra Hermanova, Toyota Vangelis a dvojice yanntray & kvítek. V kategorii Objev roku byli nominováni rapperka Klara Wodehn a elektroničtí hudebníci Matěj Dvořák alias Bols/sLoB a Jakub Strouhal působící pod jménem Wheel Cherry. Nominace na Počin roku za své loňské aktivity získali promotérský kolektiv Jednota Neratov, festival Bvcolica, label Butterclub a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš upozorňující na neutěšený stav domácí kulturní publicistiky. Slavnostní vyhlášení třináctého ročníku cen Vinyla proběhne 6. března v pražském Lucerna Music Baru, kde při té příležitosti zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova a další nominovaní umělci. Provázet celým večerem jako moderátorka bude Linda Bartošová.

Písničkářka Anna Vaverková byla jako objev zastoupena už v minulých nominacích. Na debutové dlouhohrající desce Pozdravy z polepšovny vypilovala svůj civilní elektronický pop o (ne)obyčejných věcech, znamenitě na ní zachytila nejistotu i absurditu společenských tlaků. Amelie Siba, jež na ocenění v kategorii Deska roku aspiruje už podruhé, na svém aktuálním albu Gently Double A popisuje hledání sebedůvěry ženy na prahu dospělosti ve světě, který na nás často klade přílišné nároky.

Petra Hermanova působící dříve v kapele Fiordmoss se na svém sólovém debutu In Death's Eyes inspirovaném dronem i doom metalem vyrovnává se smrtí blízkého člověka. Vlastní identitu na pozadí erupce hudebních nápadů sahajících od popu po experimentální elektroniku na svém debutu Výklopný světlomety hledá Toyota Vangelis. Archetypální příběh cizince ve městě na albu Kaspar Hauser zachycují formou experimentálního rapu a hypnotického elektronického popu vokalista yanntray a producent Kvítek z brněnského labelu Butterclub.

„Mezi nominovanými deskami se sešla tři alba výrazných umělkyň, z nichž každá ve své tvorbě používá jiné výrazové prostředky. Něco ale přesto Anna Vaverková, Amelie Siba i Petra Hermanova mají společné – popisují osobní, intimní zkušenost a pracují s důležitým tématem sebepéče. Hudebníci Toyota Vangelis a dvojice yanntray & kvítek pak na svých albech kromě chuti experimentovat sdílí zejména hledání vlastní cesty a identity,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.

V kategorii Objev roku se svým výrazným albem Esoteric Garden zabodoval elektronický hudebník Matěj Dvořák alias Bols/sLoB, jenž má cit pro dramatické zvraty i nakažlivé melodie. Trap girl Klara Wodehn zapůsobila mj. tím, že ve své tvorbě zahodila všechna klišé rapu, který upgraduje o vlivy pokojíčkové elektroniky. Básník Jakub Strouhal jako Wheel Cherry na debutovém EPčku Discopláň osobitě a s otevřeně queer perspektivou vstoupil mezi elektronické písničkáře.

Promotérský kolektiv Jednota se svým podzimním festivalem objevuje neobvyklá koncertní místa. Vrcholem, za který obdržel nominaci v kategorii Počin roku, byl loňský přesun skvěle obsazené akce se Supersilent nebo Xiu Xiu do unikátního prostoru neratovského Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pečlivou dramaturgií je ale vyhlášený i festival Bvcolica konaný v lesíku za Přeloučí, který jeho pořadatelé popisují jako dočasnou utopii a kolektivní umělecké tělo. Rok 2023 byl dosud nejlepší pro agilní brněnský label Butterclub zaměřující se na hudebníky, kteří přirozeně překračují hranice rapu (Lajfr, blanc, Brabíček, GTA Houbou, yanntray nebo Carter). Naopak vyhynutí dnes hrozí kulturní publicistice, na jejíž neutěšený stav upozorňuje iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš.

„Vinyla také podporuje mladé talenty z oblasti kulturní publicistiky (Cena Jany „Apačky“ Grygarové) a elektronického producentství (Bastl Electronic Track). Až do konce ledna mohou autoři*ky přihlašovat své práce,“ dodává za organizátory cen Vinyla Tomáš Grombíř. Oba open cally doplňují hlavní kategorie a laureáti budou vyhlášeni během slavnostního večera 6. března 2024 v pražském Lucerna Music Baru.

Nominace Vinyla 2023

Více informací o nominovaných a open callech najdete na webu Vinyla.cz.

 

Tagy hudební ceny Vinyla Amelie Siba Petra Hermanova Toyota Vangelis yanntray Kvítek Wheel Cherry Klara Wodehn Anna Vaverková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY