Přejít k hlavnímu obsahu
 Na nástroje značky Vincent Bach hraje mj. i Rashawn Ross z Dave Matthews Band | Foto: Rodrigo Simas
Na nástroje značky Vincent Bach hraje mj. i Rashawn Ross z Dave Matthews Band | Foto: Rodrigo Simas
Anna Marie Hradecká -

Vincent Bach: Dechové nástroje se stoletou tradicí

Představovat značku Vincent Bach zkušeným dechařům je trochu nošení sov do Athén. Přesto nezaškodí, když si ještě před nabídkou kvalitního žesť-gearu této značky v Kytary.cz připomeneme příběh jejího zakladatele.

Vincent Bach se narodil roku 1890 v městečku Baden u Vídně jako Vinzenz Schrottenbach. Nejprve na přání rodičů s úspěchem vystudoval strojní inženýrství. Nadaný houslista a hráč na trubku však toužil stát se muzikantem z povolání, což později podpořila zkušenost z hraní v armádním orchestru během vojenské služby. Ještě před první světovou válkou tak procestoval Evropu jako hráč na kornet. V roce 1914 mu v Anglii coby příslušníkovi nepřátelského Rakouska-Uherska začala hořet půda pod nohama. Pod svým uměleckým jménem Vincent Bach tedy odcestoval do USA. Následující tři roky zde sbíral muzikantské zkušenosti coby člen Boston Symphony Orchestra, orchestru Metropolitní opery a různých hudebních ansámblů či studiový muzikant pro label Edison.

Jak praví slavná historka, klíčový moment pro Bachovu budoucí kariéru úspěšného výrobce nástrojů nastal v roce 1918 během koncertního turné v Pittsburghu, kdy mu jakýsi nešikovný nástrojař při úpravě zničil nátrubek a Bach byl nucen si s opravou poradit sám. Po návratu do New Yorku investoval 300 dolarů do koupě soustruhu na nožní pohon, zřídil si v zadním traktu Selmerova hudebního obchodu dílničku a začal experimentovat s materiály a technickými parametry nátrubků. Jeho reklamní slogan Jak se stát kornetovým mágem bez cvičení prý přilákal i členy muzikantské unie sídlící naproti přes ulici.

V roce 1922 už měla firma deset zaměstnanců a o dva roky později začala pod označením Stradivarius by Vincent Bach Corporation vyrábět trubky a kornety, k nimž se v roce 1928 přidaly ještě tenorové a basové trombony. Jedněmi z nejvyhledávanějších nástrojů mezi muzikanty i vášnivými sběrately jsou pak modely ze sérií vyráběných v 50. letech v tzv. mountvernonském období – firma tehdy sídlila v lokalitě Mount Vernon na předměstí New Yorku. V 60. letech se pak výroba přesunula do Elkhartu ve státě Indiana, kde podnik sídlí dodnes.

V roce 1961 Vincent Bach firmu prodal společnosti Conn-Selmer a sám zůstal v pozici konzultanta, kterou opustil až roku 1974, dva roky před svou smrtí. V současné době je Conn-Selmer Company i se svými poddivizemi včetně Vincent Bach Corporation součástí nástrojařského impéria Steinway Musical Instruments.

Tolik historie firmy, a teď už k samotným nástrojům. V nabídce Bb a C trubek, kornetů, křídlovek a basových a tenorových trombonů značky Vincent Bach na Kytary.cz si vybere začátečník, student-konzervatorista i ostřílený profesionál. K dostání jsou mimo jiné různé konstrukční varianty nástrojů z legendární řady StradivariusArtisan, odkazující použitými výrobními postupy, konstrukcí a designem k tradiční řemeslné výrobě z dob výroby v New Yorku a Mount Vernonu. U trombonů jsou k dispozici též modely z limitované řady Centennial, která vznikla v roce 2018 u příležitosti stého výročí založení firmy. Samostatně je v nabídce také řada originálních nátrubků značky Bach.

Na nástroje značky Vincent Bach hrají členové prestižních klasických orchestrů i sólisté a studioví hráči různých žánrů – mimo jiné členové trombonové sekce Chicago Symphony Orchestra, Rashawn Ross (Dave Matthews Band) nebo Eric Bloom (Lettuce).

Tagy příběh značky Mount Vernon Eric Bloom Rashawn Ross Vincent Bach Conn-Selmer Vincent Bach Corporation

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY