Přejít k hlavnímu obsahu
Na nástroj značky Edwards hraje i americký trombonista, skladatel a aranžér Steve Wiest | Foto: Edwards Instruments
Na nástroj značky Edwards hraje i americký trombonista, skladatel a aranžér Steve Wiest | Foto: Edwards Instruments
Anna Marie Schorm -

Trombonové puzzle s Edwards Instruments

Ne každý výrobce hudebních nástrojů musí svůj věhlas nutně stavět na staleté historii a opakování tradičních výrobních postupů. V Edwards Instruments na to šli jinak – vydali se cestou experimentů s technologiemi, materiály i celými nástrojovými komponenty tak, aby jejich trubky a trombony vyhověly individuálním potřebám profesionálních hráčů. Seženete je i u nás.

Firma byla založena roku 1989 ve Spojených Státech. Už o dva roky později se stala součástí značky Allied Music Corporation. Využívá výrobního zázemí značky Getzen v Elkhornu ve státě Wisconsin, kde se na výrobu nástrojů Edwards školí a specializují špičkoví nástrojaři s letitými zkušenostmi. Testování a prodej nástrojů Edwards pak díky vzrůstající výrobě a poptávce bylo roku 2000 možné přesunout do vlastní samostatné budovy. Ceněnou devízou značky je tedy efektivní propojení precizních manufakturních postupů s čistě ruční výrobou a variabilita materiálů i komponentů. Profesionální trombonista, který už od svého nástroje očekává rozšířené zvukové možnosti, si tak může u značky Edwards vybrat takové materiály, komponenty a použité technologie, které budou nejlépe sedět jeho hráčské individualitě.

Tento „puzzle“ přístup platí i pro většinu tenorových a basových trombonů Edwards, které jsou momentálně k dostání na Kytary.cz. Například model orchestrálního tenorového trombonu T350-HB je vybaven kvartovou přípojkou s axiálním ventilem a harmonickým mostem, který při osazení různě dlouhými šroubky z niklu či mosazi mění herní vlastnosti trombonu a jeho zvukové zabarvení. U modelu T350-CR-E lze herní vlastnosti a zvukové zabarvení nástroje zase upravovat pomocí harmonického kroužku (matky), který funguje podobně jako harmonický most – na výsledný zvuk má vliv materiál a délka vloženého šroubu. Zájemce si navíc může u obou modelů vybrat z různých variant materiálů, povrchových úprav i technického zpracování a typů jednotlivých komponentů a sestavit si tak nástroj na míru. Vybrané komponenty (snižce, ventilové systémy či korpusy v různém materiálovém provedení) lze koupit i samostatně.

Přímo na prodejně je nyní k mání také orchestrální model tenorového trombonu T396-A, jehož konstrukce je výsledkem spolupráce s předním světovým trombonistou a členem New York Philharmonic Orchestra Josephem Alessim. Na korpus nástroje byla použita žlutá mosaz s povrchovou úpravou v čirém laku. Ústnice je stříbrná, vnější snižec a ladící cuk pak z růžové mosazi. Nástroj vyrobený podle Alessiho preferencí má kvartovou přípojku s rotačním ventilem Rotax a rovněž harmonický most.

Mezi žesťaře, kteří na značku Edwards nedají dopustit, patří například první trombonista České filharmonie Lukáš Moťka, jazzový trombonista a skladatel Clifton Anderson nebo americký žánrový chameleon, skladatel, aranžér a rovněž hráč na trombon Steve Wiest, který o svém nástroji značky Edwards řekl: „T302 ve verzi 'Excalibur' je zkrátka nejlepší jazzový trombon, na jaký jsem kdy hrál! Má úžasně vřelý tón, ale když je to potřeba, dokáže se prosadit i vůči celému big bandu. Přidejte k tomu alikvótní řady, které se krásně ozývají, a máte nejlepší jazzový trombon, jaký je podle mě na trhu!“

Tagy Steve Wies příběh značky Edwards Instruments Allies Music Corporation Cliftona Anderson Lukáš Moťka Joseph Alessi Getzen

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic), studentka oboru Tvorba textu a scénáře na VOŠ Jaroslava Ježka, nekonzervativní konzervatoristka a muzikoložka…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY