Přejít k hlavnímu obsahu
The Vibrators zanechali na punkové scéně výraznou stopu, byť nikdy nedosáhli takového věhlasu jako třeba The Clash. | Foto: archiv kapely
The Vibrators zanechali na punkové scéně výraznou stopu, byť nikdy nedosáhli takového věhlasu jako třeba The Clash. | Foto: archiv kapely
Petr Adamík -

The Vibrators naposledy: punkoví veteráni se rozloučili se ctí

The Vibrators jsou společně s The Stranglers zřejmě jedinou kapelou z první vlny britského punku, která bez přerušení vydržela hrát až dodnes. Nic ale netrvá věčně, a tak se tito veteráni po šestačtyřiceti letech na scéně a více než dvou desítkách alb loučí poslední, studiovou nahrávkou Fall Into The Sky.

U kormidla stále najdeme dva zakládající členy, bubeníka Eddieho a zpěváka, kytaristu a hlavního skladatele Iana Carnochana, známého pod přezdívkou Knox. Druhý zmiňovaný už sice s kapelou poslední roky nevystupoval, ale při studiové práci nikdy nesměl chybět. Dvojici pak sekundují dlouholetí parťáci Pete Honkamaki a Nigel Bennett.

The Vibrators to do posluchačů sypou hned ze startu. The Owl And The Kangaroo je punk rock'n'roll starého střihu v rychlejším tempu a s ostrým kytarovým riffem. Bennett se vytáhne skvělým sólem a výrazné jsou i Eddieho charakteristické bicí, kdy po vzoru Charlieho Wattse vynechává při úderu na snare drum úder na hi-hat. Následující singlovka He's a Psycho je ještě o něco divočejší. Skladba vznikla už v raném období kapely, leč nikdy se nedočkala studiového záznamu a existovala pouze jako demo. 

Musikanti to vždy uměli i s pomalými písněmi, čehož je důkazem i titulní píseň nebo závěrečná polo akustická So Long, v nichž vynikne Knoxův hluboký, klidný hlas podobný například Lou Reedovi. Dry Down Under možná působí jako běžná skladba s dobře známými akordovými postupy, ale chytlavá vokální linka (zpěv má na starosti basák Pete) tento dojem rychle napraví. Prostě klasičtí The Vibrators se vším všudy. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Kapela neztratila nic ze své punkové dravosti. Knox a spol. pořád dokáží přinést melodie, které vám okamžitě utkví v hlavě. Skladby mají jednoduché aranžmá. Kytary, basu a bicí zde jen občas doplní třeba akustika nebo piano. Při poslechu jejich novinky dostanete chuť se na tyto punkové pionýry ještě jednou podívat naživo.

The Vibrators zanechali na punkové scéně výraznou stopu, byť nikdy nedosáhli takového věhlasu jako třeba The Clash, Sex Pistols nebo The Damned. Vytvořili řádku skvělých, dodnes populárních písní a alb. Fall Into The Sky se sice nevyrovná klenotům jako Pure Mania či V2, ale rozhodně není ostudou a vkusně doplňuje bohatou diskografii této kapely pro punkové fajnšmekry. 

The Vibrators - Fall Into The Sky

The Vibrators – Fall Into The Sky

Cleopatra records, 44 min.

65 %

Tagy The VIbrators Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY