Přejít k hlavnímu obsahu
Velvet Insane nám připomínají, že by se v muzice nemělo zapomínat na zábavu / foto: archiv kapely
Velvet Insane nám připomínají, že by se v muzice nemělo zapomínat na zábavu / foto: archiv kapely
Petr Adamík - Pá, 25.06.2021 - 12:00

Velvet Insane dokázali vytvořit dokonalou iluzi sedmdesátých let

Švédská glam rocková senzace vedená kytaristou Jesperem Lindgrenem funguje už nějakých sedm let. V roce 2018 se Velvet Insane přetransformovali na trio a stihli natočit singl A Brand New Start s hostujícím ex-kissákem Brucem Kulickem, který symbolizoval jejich nový začátek. Na novince Rock 'N' Roll Glitter Suit se vrací zpět do dob, kdy byly v kurzu interpreti jako T-Rex, Sweet nebo David Bowie. 

Švédové prostě umí tyhle retro záležitosti parádně podat. Ducha sedmdesátých let mají tamější rockeři jaksi v krvi. Má to tak i producent a spoluautor některých skladeb na albu, Sulo Karlsson, sám frontman formací Diamond Dogs a The Crunch, ale také Nicke Andersson (Hellacopters, Imperial State Electric), který s dalším silným hostem Dregenem (Backyard Babies) kapele vypomohl v hitovce Backstreet Liberace, jež na album lákala už v květnu.

Karlsson je dostatečně znalý tématu a jeho rukopis je na nahrávce zřetelný. S Lindgrenem a spol. mají pečlivě nastudováno, jak má znít klasický glam rock a dokázali tak vytvořit dokonalou iluzi sedmdesátých let. Skladby Jaded Eyes nebo třeba Velvet Tongue jsou postaveny na nosných refrénech, zapamatovatelných a nekomplikovaných postupech. Dočkáme se samozřejmě i rytmického tleskání, úderného piana, skandování, akustických věcí (ála Bowie nebo Mott the Hoople), to vše servírováno s přiměřeným popovým pozlátkem. Možná je trochu úsměvné, když ve SpaceAge DJ zpívají, jak jsou „znuděni písněmi v komerčních rádiích, opakujícími pořád dokola stejný text,“ přičemž sami využívají mnohdy otřepaných frází, často slýchaných v rock´n´rollu. Ale jasně, tohle se dá odpustit a je zřejmé, že kapele je prostě jen teskno po časech, kdy přední příčky hitparád okupovali glam rockoví velikáni. A hlavně, ta deska se opravdu příjemně poslouchá.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Když retro, tak jedině ze Švédska. Album může působit jen jako pouhá vykrádačka, ale komu by to mohlo v tomto případě vadit? Velvet Insane se podařilo zachytit podstatu glamu. Chtějí nám sdělit, že důležitá je hlavně zábava, na tu bychom v muzice neměli zapomínat, není potřeba se neustále šťourat v politice či řešit světové problémy. Na debutu nebyly glam rockové prvky tak výrazné a až nyní na Rock 'N' Roll Glitter Suit to velveti vybalili naplno. Karlsson jim pomohl udat nový směr, se kterým by se mohli vyšvihnout mezi švédskou rockovou elitu.

Velvet Insane - Rock´N´Roll Glitter Suit

Velvet Insane  Rock´N´Roll Glitter Suit

Wild Kingdom Records, 2021, 38 min.

70 %

Tagy Recenze alb Velvet Insane
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY