Přejít k hlavnímu obsahu
Debbi | Foto: Michal Budinský
Debbi | Foto: Michal Budinský
Jan Hamerský -

Udělování hudebních cen. 7 pekelně pragmatických pro a proti

Vinyla a Apollo své vítěze už znají. Akademie populární hudby ceny předá se zpožděním v sobotu 20. června. Důvod, kvůli němuž se slavnostní akt odbude bez diváků, je obecně známý. Pomiňme, že letos generální partner Coca-Cola nabídl tomu, pro koho bude hlasovat nejvíc diváků, půl milionu na nový klip. Jaký je reálný přínos podobných trachtací? Proberme si pro a proti z ryze praktického muzikantského pohledu.

Důvody pro

1. Jste o krok blíž svému životnímu snu a prudit svět i z Penny rádia. Tím, že pro vás většina porotců hlasovala, jste se dostali do širšího povědomí další expertů i zcela běžných smrtelníků, kteří jejich mínění papouškují jako Slovo Boží, s tím, že někde četli, že... 

2. Taky máte šanci svůj úspěch ještě zúročit tím, že rozdáte větší množství rozhovorů. Kombinace členství v porotě, systému akreditací a bohatého rautu láká početné stádo novinářů.

3. Může si vás vyhlédnout producent, který kvalitu vašeho tolik hýčkaného materiálu vystřelí dál než Elon Musk.

4. Ty nejvýznamnější ceremoniály se přirozeně odbývají v prestižních pražských destinacích, kde můžete vizitky z velmi limitovaných sérií shrabovat hráběmi.

5. Dost možná dostanete šek, za který se dá zaplatit studio, nástroj, aparát, několik bas piva anebo halda baget.

6. Pro některé je slavnostní večer zas vítanou záminkou skočit si pro nějakého hezkého Gucciho do sekáče a vystavit na odiv svou výjimečnost.

7. Máma na vás bude pyšná. Pokud ji zmíníte v děkovné řeči, bude dojatá ještě několik desítek let, nadšeně leštit trofej a ukazovat ji návštěvám. (Jen si dejte pozor na nevyžehlenou košili. Tu byste taky měli na talíři několik dalších dekád.)

Důvody proti

1. Potřebu sestavovat žebříčky mají hlavně vydavatelé a promotéři. Je to součást marketingu. Potřebují své akvizice zhodnotit. Solidní novináři hlasovací nebo spíš kurzovní lístky berou jako nutné zlo.

2. Mezi akademiky bude vždycky určité procento lidí, kteří jsou tučným písmem zapsaní hlavně v účetnictví nějakého labelu, do poroty je protáhl kamarád, nebo se kvalifikovali tak, že si předplatili Spotify a léta na něm prokrastinují.

3. Jakkoliv velké porotě spousta skvělých desek proteče mezi prsty. Není v lidských silách je slyšet všechny, i když vypomáhá celá rodina.

4. Že vítězi nějaký producent hodí laso, ještě není známkou nějakého zvláštního talentu. Jen se mu hodí do krámu.

5. Čím prestižnější ceny, tím vyšší pravděpodobnost, že slavnostní večer bude uvádět Ondřej Sokol, Leoš Mareš nebo Libor Bouček s pozlaceným majkem.

6. Důležití přitom nejste vy nebo vaše ze země vydupaná deska, ale ten chlápek v blacktie, co předává cenu. Je to sponzor, v horších případech člen dozorčí rady nebo představenstva OSA.

7. Prestižní ocenění ceny baget nesníží. Naopak stoupnou nároky na vaši další desku, protože už ji bude s čím srovnávat. Systém vás ocenil doslova.

A jaká pro a proti byste přidali vy? Dejte o sobě vědět v diskuzi.

Tagy hudební ceny Anděl Vinyla Apollo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY