Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 02.11.2021 - 10:00

Trojice lampových drivů Blackstar z edice Dept. 10

Výrazem Dept. 10 je v rámci značky Blackstar označována její vývojová divize, která připravila stejnojmennou edici pedálů, sestávající z modelů Dept. 10 Boost, Dual Drive a Dual Distortion. Sjednocující prvek dané řady představuje integrovaná preampová elektronka ECC83, pracující s překvapivě vysokým napětím 200 V, což se pozitivně podepisuje na dynamice, projekci a citlivé reakci těchto zkreslovačů. Verze Dual navíc disponují obvodem Cab Rig D.I., emulujícím zvuk kabinetu, takže drivy je možno zapojit přímo do zvukové karty či mixpultu.

Dept. 10 Boost je ideální volbou pro „nakopnutí“ vstupu zesilovače a dosažení vyšší porce zkreslení či sustainu. Gain stage efektu je zapojena ve třídě Class A a použity byly korekční okruhy typu James-Baxandall. Kromě nárůstu hlasitosti výstupního signálu a jeho ekvalizace nabízí krabička také vestavěný buffer/line driver, vyrovnávající interference způsobené dlouhými kabely nebo komplikovanějším zapojením pedalboardu.

Dept. 10 Dual Drive a Dual Distortion se samozřejmě liší charakterem zvuku i mírou zkreslení, ale základní dvoukanálová koncepce i ovládání jsou obdobné. Každý kanál se samostatným footswitchem má vlastní potenciometry hlasistosti a gainu, společné třípásmové korekce a funkci ISF pro plynulé nastavení charakteru s britským či americkým témbrem.

U prvního kanálu obou zkreslovačů najdeme páčkový přepínač Clean/Crunch, druhý kanál Dual Drivu disponuje spínačem Crunch/Overdrive, zatímco u high-gainového Dual Distortionu je možno volit mezi mody OD1 a OD2. Konektivita sestává z jackového vstupu a výstupu, portu USB-B, linkového XLR konektoru, sendu/returnu efektové smyčky a stereofonního skluchátkového TRS výstupu, vyhrazeného stejně jako rozhraní USB pro emulaci Cab Rig.

Patentovaná technologie Cab Rig přináší pokročilý speaker simulátor nové generace, řízený DSP jednotkou, poskytující podle slov výrobce věrný sound kytarového boxu snímaného mikrofonem, a to v neuvěřitelných detailech. Cab Rig lze přes nahrávací USB port editovat pomocí bezplatného softwaru Architect, díky němuž uživatel získá přístup k 250 kombinacím mikrofonů a kabinetů, včetně výběru typu mikrofonu a jeho osy.

Nechybí master ekvalizer každého boxu, ambientní mikrofony nebo možnost uploadu tří libovolných presetů do pedálu, kde jejich aktivaci obstarává malý switch umístěný pod otvorem pro elektronku chráněnou kulatým U-profilem. Napájení je řešeno standardním PSU adapterem 9V 500 mA. Česká cena Blackstaru Dept. 10 Boost se pohybuje okolo 4800 Kč, dvoukanálové modely Dual Drive a Dual Distortion lze pořídit shodně za cca 7600 Kč.

Tagy blackstar Blackstar Dept. 10 Blackstar Dept. 10 Boost Blackstar Dept. 10 Dual Drive Blackstar Dept. 10 Dual Distortion

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY