Přejít k hlavnímu obsahu
Své proslavené příjmení Ndegeocello si prostě sama adoptovala - znamená totiž „volný jako pták“ ve východo-africkém jazyce Swahili. | Foto: Tore Sætre (Wikipedia)
Své proslavené příjmení Ndegeocello si prostě sama adoptovala - znamená totiž „volný jako pták“ ve východo-africkém jazyce Swahili. | Foto: Tore Sætre (Wikipedia)
mbx - Pá, 08.07.2022 - 08:00

TOP 5 zpívajících baskytaristek

Každý, kdo si zkusil něco zahrát na basu a zároveň u toho zpívat, vám potvrdí, že se jedná o dost náročnou záležitost. Koordinace basové linky a frázování zpěvu, neztratit rytmus a ještě tomu dát náležitou emoci. Moc chlebíčků na jednom tácu. Nicméně jsou zde mezi námi velmi talentovaní jedinci, kteří vše zvládají s elegancí a nonšalantním projevem, kdy máte pocit, že není nic jednoduššího, než popadnout baskytaru a hurá skládat písničky. Dnes se podíváme na TOP 5 zpívajících baskytaristek.

1. Suzi Quatro 

V našich končinách asi jedna z nejznámějších zpívajících baskytaristek, které se v 70. letech podařila série hitů, jenž zabodovaly hlavně v Evropě a Austrálii, ač její rodnou zemí jsou USA (narodila se v Detroitu). Stylově jsou její skladby na pomezí hard rocku a glam rocku. Má zajímavý tvůrčí proces, kdy nejprve určí název skladby, poté načrtne základní harmonii na piano, aby vzápětí hledala tu správnou basovou linku, opět se vrátila k pianu, napsala text a v závěrečném procesu nahrála všechny nástroje na svůj osmistopý magnetofon. 

2. Meshell Ndegeocello

Ndegeocello se narodila jako Michelle Lynn Johnson v západním Berlíně do rodiny amerického seržanta a saxofonisty Jacques Johnsona a zdravotní sestry Helen. Své proslavené příjmení Ndegeocello si prostě sama adoptovala – znamená totiž „volný jako pták“ ve východo-africkém jazyce Swahili. Její hudba vychází z různých vlivů, ale asi nejvíce je spojována s renesancí neo soulu.

3. Esperanza Spalding

Jsou zde s námi na Zemi i nadpozemské bytosti typu Spalding. Talent, charisma a nezadržitelná radost smíchaná s adekvátní porcí dobra doslova tryskají z každého jejího vystoupení. Lehkost s jakou zpívá a zároveň hraje virtuózní basové linky je okouzlující.

Již jako pětiletá hrála na housle s Chamber Music Society v Oregonu, USA a později se sama naučila na baskytaru, kontrabas i kytaru. Její enormní talent si všimli v Berklee College of Music, kde se nakonec ve svých dvaceti letech stala i jedním z instruktorů. Je držitelkou pěti Grammy Awards, kdy jako první jazzový umělec vyhrála kategorii Best New Artist v roce 2011.

4. Tal Wilkenfeld

Svou kariéru začala nejdříve jako profesionální session baskytaristka, kdy sotva završila pubertu, začala hrát s takovými legendami jako jsou Jeff Beck, Prince, Eric Clapton, Herbie Hancock nebo Mick Jagger. Míru jejího talentu naznačuje také fakt, že teprve ve svých čtrnácti letech začala hrát na první hudební nástroj – nejprve elektrickou kytaru a poté baskytaru.

O míře její odvahy a charakteru zase svědčí její přesun z rodného Sydney do New Yorku v osmnácti letech. Wilkenfeld je fascinující nejenom jako baskytaristka, ale i jako zpěvačka a hlavně velmi citlivá a originální písničkářka. V roce 2019 vydala své první autorské album Love Remains, se kterým dosáhla celosvětového úspěchu.

5. Gail Ann Dorsey

Její kariéra je silně spojená s Davidem Bowie, kde byla na postu baskytaristky od roku 1995 až do Bowieho smrti v roce 2016. Není mnoho lidí, kteří by dokázali převzít part po takovém pěveckém esu jakým byl Freddie Mercury a ještě se k tomu se doprovodit na baskytaru – přesně to je ale případ Dorsey. V ikonické skladbě Under Pressure zpívá Mercuryho vokální linku v případech, že skladbu hrají naživo.

Jinak je pěveckou partnerkou Bowieho ve skladbách The London Boys, Alladin Sane a I Dig Everything. Dorsey vydala také tři sólové desky a jako session baskytaristka hrála s hudební smetánkou jako jsou Lenny Kravitz, Gwen Stefani, Seal nebo Charlie Watts.

Samozřejmě, už vás slyším namítat, že jsme vynechali funkovou divu Idu Nielsen, královny v Pixies Paz Lenchantin a Kim Deal, soulovou Yolandu Charles, extravagantní Nik West nebo kapelnici Beyoncé Divinity Roxx.

Napadá vás nějaké další jméno nebo osobnost, která by rozhodně neměla být opomenuta v našem TOP 5? Podělte se s vaším názorem níže v komentářích.

Tagy suzie quatro meshell ndegeocello esperanza spalding gail ann dorsey tal wilkenfeld Ida Nielsen nik west divinity roxx yolanda charles kim deal just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY